Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:05, 3. 7. 2015.

| Društvo

Lalinačka slatina postaje zaštićeno područje

Autor:J. C.Izvor:Južne vesti
slatina
So izbija iz vode; foto: zzps.rs

Stanište sa slanim zemljištem i specifičnim ekositemom koji se odlikuje prisustvom karakteristične flore i vegetacije, a nalazi se u podnožju Malog Jastrepca uskoro će biti proglašeno spomenikom prirode.

Gradsko veće Niša je usvojilo predlog odluke da Lalinačka slatina bude zaštićeno područje, a o tome će se izjasniti odbornici na narednoj Skupštini.

Kako je istakao načelnik Uprave za privredu i zaštitu životne sredine Dragan Karličić, ova slatina koja se prostire na nešto više od 250 hektara stavlja se pod zaštitu kako bi sačuvala ugrožena staništa i strogo zaštićene biljke i životinje.

Da bi prirodno dobro bilo stavljeno pod zaštitu i proglašeno zaštićenim područjem zaključen je sporazum između Grada Niša i Opštine Merošina jer se ovaj spomenik prirode administrativno nalazi na teritoriji Niša - objasnio je Karličić.

Lalinačka slatina ili kako je narod naziva Lalinački Đeram, jedna je od najvećih slatina u podnožju Malog Jastrepca, a karakteristična je i po tome što se slatine retko javljaju van Panonske nizije.

Ona, kao i druge slatine koje se javljaju u podnožju planine Jastrebac, kako objašnjavaju u Zavodu za zaštitu prirode, nastaje od vode sa povećanim sadržajem mineralnih soli, a pre svega natrijum-hlorida, koja na više lokaliteta izbija iz dubine podloge i plavi okolno zemljište.

Na području Lalinačke slatine zabeležen je veliki diverzitet biljnih i životinjskih vrsta, a mnoge od njih su strogo zaštićene vrste.

Tako je ova slatina jedino stanište u Srbiji na kojoj raste biljka Milanov čistac (Stachys milanii), vrsta koja pripada krajnje ugroženim predstavnicima srpske flore.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • xyz

    13:40 // 3. 7. 2015.

    Zamisljam kako to izgleda kad nepismeni odbornici (moleri, konobari i sl.) odlucuju o ovakvim stvarima..

    • Zoran

      23:13 // 8. 7. 2015.

      Mogu da zamislim kako ti je kad zamislis ...
      I mene je prosto sramota kako nam dobro ide !

  • manca

    13:03 // 3. 7. 2015.

    sam izvor se nalazi u ataru sela dudulajce a ne u ataru lalinca. istrazivanja su vrsena pre 45-50 godina i treba da se nalaze u opstini merosina.u to vreme se pricalo da bi mogao da se otvori rudnik soli sa duzom vremenskom eksplotaciom .

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA
Pronađite nas na: