Lečenje keratokonusa u Laser fokusu
Keratokonus je degenerativna bolest koja nastaje usled urođene slabosti rožnjače koja, obično u pubertetu, postaje progresivno zakrivljenija nego normalo. To vremenom dovodi do istovremenog stanjenja rožnjače, povećanja nepravilnosti rožnjače, izrazitog povećavanja dioptrije, naročito astigmatizma, te smanjenja vidne oštrine.
Dr Mirko R. Janković prvi je u Srbiji pre šest godina primenio metod učvršćivanja rožnjače metodom Ultra B2 crosslinking kod pacijenta sa keratokonusom. Radi u Centru za mikrohirurgiju oka “Laser fokus”, a kaže da se sa ovim metodom prvi put susreo još 1999. godine.
- Bio sam na specijalizaciji u Sao Paolu. U Brazilu svaki fakultet organizuje kongrese, pa je nama tom prilikom bio gost i dr Zajler i predstavio nov metod, kojim se uz pomoć B2 vitamina i ultraljubičaste svetlosti učvršćuje rožnjača da se ne bi dalje tanjila i deformisala - kaže dr Jankov.
Kaže da je bio fasciniran profesorovom ličnošću, duhovitošću i odnosom prema poslu.
- Sve mi je to izgledalo kao naučna fantastika. Profesor Zajler me je pozvao da, ako želim, radim sa njim jedno vreme. Sa zadovoljstvom sam postao deo njegovog tima posle specijalizacije, 2001. godine i izbliza video šta i kako radi - kaže Jankov.
Doktor objašnjava da je metod Ultra B2 crosslinking prvi put korišćen kod pacijenta 1997. godine, ali da je tek desetak godina kasnije počeo da dobija na važnosti i postao poznat.
- Svaki nov metod koji se pojavi i svaki nov postupak u medicini mora da prođe jedan određeni put: prvo pretkliničku fazu, koja podrazumeva laboratorijska istraživanja na tkivima, pa na životinjama, pa se tek onda prelazi na kliničku fazu, kada se primenjuje na ljudima. To su dobrovoljci koji ne vide, ili koji imaju neke ozbiljne, terminalne bolesti, pa ako hoće, učestvuju u istraživanju. Obave se kontrolisane kliničke studije u nekoliko svetskih cenatra istovremeno, prođe neko vreme da se vidi kako deluje, ima li nekih kasnih nuspojava. Onda se rade kliničke studiije na pacijentima koji žele da pokušaju da reše svoj problem upravo na taj novi način. Kad sam radio u Grčkoj 2004. i 2005. godine obavili smo kliničke studije za područje Grčke i Turske. U oblasti Mediterana keratokonus je nešto učestaliji nego u drugim područjima.
Dr Jankov je tokom 2006. godine u Africi učestvovao u humanitarnoj ekipi i pomagao ljudima da reše probleme katarakte i uveo metod Ultra B2 crosslinking u Keniju.
- Neobično mi je uvek bilo da ova metoda nije popularnija i više primenjivana u svetu, jer se pokazala kao veoma dobra za zaustavljanje problema koji dalje vodi u ozbiljno oštećenje oka i tada je jedini spas u transplantaciji rožnjače. U tom slučaju, intervencija je vrlo skupa, pa za nju u siromašnim zemljama ili nema mogućnosti. Kod nas načelno ima transplantacije, ali nema banke tkiva rožnjače, uvozi se, a dosta je komplikovana čitava ta procedura. Jednostavnije je zaustaviti napredovanje ove anomalije metodom dr Zajlera. Može se raditi već kod dece i tinejdžera, kako bi se sprečilo da dođe do ozbiljnih komplikacija na rožnjači. Ako su počeli da nose naočare ili kontaktna sočiva, oni to i dalje nose, ali im ne preti više opasnost po vid - objašnjava doktor.
Kad mora da se radi transplantacija rožnjače?
- Kad dođe do napredovanja keratokonusa i ozbiljnog oštećenja rožnjače, pa nema druge pomoći. Od svih transplantacija koje savremena medicina poznaje, transplantacija rožnjače je najbolja, zato što rožnjača nema krvne sudove, pa je minimalna opasnost od odbacivanja stranog tkiva. Međutim, postoji drugi problem, vrlo je mali izbor doniranih tkiva rožnjače, ono se uzima sa kadavera ili od ljudi koji su zaveštali organe, a to su uglavnom starije osobe. Drugi problem je to što kad i kod transplantirane rožnjače nema nikakvih problema, za petnaestak godina transplantirano tkivo rožnjače mora da se zameni. S obzirom na to da se često radi o veoma mladoj osobi kojoj je urađena transplantacija rožnjače, onda nju u budućnosti čeka nekoliko takvih operacija - dodaje Jankov.
Kandidati za transplantaciju su, objašnjava Jankov, samo 10-15 odsto pacijenata sa keratokonusom, ali kaže da se nikad ne zna kod koga će od njih doći do ozbiljnog oštećenja vida.
- U većem su riziku deca kod kojih deformacija počne ranije, ili ako njihova braća ili sestre već imaju problem, ili kad imaju veliku dioptriju, muškarci više nego žene, ako imaju alergiju pa se više češu... Sve su to pokazatelji da problem može biti ozbiljan i ako se ne zaustavi napredovanje transplantacija je jedini način da se čoveku vrati koristan vid.
Doktor objašnjava da je u takvim slučajevima primena metode Ultra B2 za te ljude spas za vid
- Nekada je bio problem prepoznati keratokonus na vreme, ali danas više nije jer postoje precizni aparati koji otkrivaju promene u početku karatokonusa. On obično počinje kao svaki astigmatizam, samo što često menja osu. Menja se i vrednost (dioptrija) i orijentacija (osa) cilindra, dok kod urođenog astigmatizma osa ne bi trebalo da se menja niti značajno da raste. Kad naočare ili meka sočiva ne mogu da postignu dobar kvalitet vida, već se prelazi na polu-tvrda (ili gas-propustna), onda to može biti znak keratokonusa. Obično gas-propusna sočiva, polutvrda, nose pacijenti koji imaju visok astigmatizam ili nepravilnu rožnjaču. Od njih 20 ili 30 odsto ima keratokonus i zato i nose ovakva sočiva koja im pokrivaju nepravilnost. Možda to ni ne znaju! Na taj način prednja strana sočiva, koja je pravilna za razliku od njegove rožnjače, služi kao prva refraktivna barijera za prelamanje svetlosti.
Jankov objasnjava da je mnogo jednostavnije delovati preventivno
- Kad se rožnjača zbog urođene slabosti istanji i ispupči, i to nepravilno, nazad se ne može, ali se može zaustaviti uz Ultra B2 crosslinking metod, uz pomoć B2 vitamina i ultraljubičaste svetlosti. Tako se učvršćuje rožnjača da se ne bi dalje tanjila i deformisala.
Ideja da potraži mareriju koja će rožnjaču učiniti čvršćom i tako zaustaviti napredovaje keratokonusa, dr Zajler je, objašnjava dr Jankov dobio kod svog stomatologa.
- Devedesetih godina prošlog veka bio je pravi bum belih plombi, koje su zamenile stare, sive amalgamske. Osnov je u tome što se u zub stavlja bela pasta koja se učvrsti ultraljubičastom svetlošću. Profesor je poželeo da tako i u oko doda neku materiju, providnu, koja će uz pomoć ultraljubičaste svetlosti učvrstiti rožnjaču da se dalje ne deformiše. Vitamin B2 pokazao se baš takav.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.