LESKOVAC – Poljoprivrednik Radomir Stanković iz Stajkovca podigao je u ataru leskovačkog sela Nomanica najveći i najmoderniji plastenik na jugu Srbije na površini od 70 ari, u kome će se godišnje proizvoditi 200 tona paradajza.
Stanković, koji inače živi na teritoriji opštine Vlasotince, kaže da nije imao razumevanje tamošnjih vlasti i da je zbog toga odlučio da planiranu investiciju realizuje na svojoj parceli koja teritorijalno pripada Leskovcu.
– Ovaj objekat vredi oko 200 hiljada evra. Grad Leskovac nam je omogućio da efikasno rešimo problem snabdevanja strujom, a vrlo brzo su nam obezbeđene sve dozvole i saglasnosti nadležnih lokalnih i državnih organa – kazao je Stanković, koga je obišao gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić sa saradnicima.
Pritiskom na kompjutersko dugme u plasteniku će se upravljati navodnjavanjem, đubrenjem, zalivanjem i zaprašivanjem. Na taj način regulisaće se vlaga i toplota.
– Privilegija je pomoći proizvođačima kao što je Stanković. To je u skladu sa našom vizijom, našom politikom i filozofijom od koje nećemo odustati. Podržaćemo napredne poljoprivrednike i oni će biti fundament naše berze voća i povrća – kazao je gradonačelnik Kocić.
On je istakao da je tender za komunalno opremanje radne „Zelene zone“ i buduće berze poljoprivrednih proizvoda, „krunski projekat lokalne samouprave“, pri kraju.
– Prvo će doći strani investitori a u drugoj fazi očekujem da suosnivači berze budu proizvođači poput Stankovića, Joce Stojkovića iz Navalina ili Boban Ilića iz Krajinca, koji je šampion u proizvodnji paprike. U porodici Stanković se četiri generacije bave povrtarstvom na imanju od oko 5 hektara i od prihoda – kazao je Radomir, solidno žive, ali najveće iskustvo imaju u gajenju paradajza.
– Ako cena paradajza bude ista kao prošle godine, ovu investiciju ću isplatiti za desetak godina – dodao je Stanković.
On je kazao da se radovi oko montaže plastenika privode kraju i da će za koji dan biti zasađen paradajz. Pored porodice, u sezoni kod Stankovića rade još desetak radnika, a u ovom plasteniku posao će dobiti još dvadesetak radnika.
U leskovačkom kraju se godišnje proizvede oko 20 hiljada tona kvalitetenog paradajza, ali je najveći problem usitnjenost poseda koji ograničava razvoj njihove proizvodnje.
– Prošle godine smo grupi naprednih povrtara iz Vinarca omogućili dvadesetogodišnji zakup državnog poljoprivrednog zemljišta gde su u međuvremenu podignuti moderni plastenici i gde se proizvodi po standardima Evropske unije. To je jedini naš uslov za podršku koju pružamo, a pomažemo i oko struje, vodosnabdevanja i uspešno otklanjamo sve prepreke koje pred naše seljake stavlja birokratija – ističe gradonačelnik Kocić.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0