Leskovački profesori dobitnici priznanja Društva za srpski jezik i književnost
Troje profesora srpskog jezika i književnosti iz Leskovca dobitnici su priznanja za zalaganje u radu i uspehe koje su njihovi učenici ostvarivali na književnim olimpijadama. Društvo za srpski jezik i književnost ovakva priznanja dodelilo je prvi put, a ocenjivali su šestogodišnji rad profesora srednjih i osnovnih škola.
Vladimir Mičić, profesor u leskovačkoj Gimnaziji, Jasmina Anđelković nastavnica u Osnovnoj školi “Aca Sinadinović” u Predejanu i Milica Mišić, profesorka Medicinske škole, dobitnici su priznanja za velika zalaganja u radu s učenicima.
Društvo je, priča profesor Mičić, dodeljivalo priznanja u dve kategorije - za rezulatate ostvarane na republičkim takmičenjima iz srpskog jezika i jezičke kulture i onima na književnim olimpijadama. Nagrađeni za uspehe na Književnim olimpijadama, foto: privatna arhiva
Razmatran je ciklus rada od 6 godina, a mi smo nagrađeni jer su naši učenici ostvarili izuzetne rezultate na književnim olimpijadama - kaže Mičić.
Jablanički okrug je, što se juga Srbije tiče, kaže on, okrug sa najviše nagrađenih profesora.
U ovoj kategoriji u Niškom i Pirotskom okrugu nagrađena je po jedna profesorka osnovne škole, u Pčinjskom dve profesorke u kategoriji srednjih škola, a ukupno je priznanja dobilo 67 profesora.
U kategoriji takmičenja iz srpskog jezika i jezičke kulture nagrađeno je ukupno 37 profesora, a među njima su i profesorke iz Niša i Vranja.
Inače, ovo je prvi put da Društvo za srpski jezik i književnost, od svog osnivanja 1910. godine, dodeljuje ova priznanja.
“Ovo je uspeh i dece sa kojom radimo”
Nagrade na književnim olimpijadama, a samim tim i ova prizanja, pričaju profesori, izostali bi da nije bilo ljubavi učenika prema ovom predmetu, kao ni obostranog rada. I pored malog broja učenika, Anđelkovićeva uspe da nađe takmičara, foto: B. A.
Iako škola u Predejanu ima malo đaka, priča Jasmina Anđelković, ima onih kod kojih uspe da stvori ljubav prema jeziku i čitanju.
Uspem da svake godine nađem učenike koji su skloni čitanju i da zajedničkim radom postignemo rezultate. Zadovoljna sam, to su dobra deca, ona vole da rade, samo ih nekad treba pogurati - kaže Anđelkovićeva.
Da bi došli do republičkog takmičenja, sa kog su se vrednovale nagrade za ova priznanja, učenici moraju proći ciklus takmičenja od školskog, preko opštinskog i okružnog.
Oni moraju imati znanja iz svih prethodnih godina. To je zaista naporno, ali kada ima rezultata, sav trud i rad se isplati - kaže profesorka iz Predejana.
Mišićevoj i specijalno priznanje za nastavnički uspeh
Među dvoje dobitnika specijalnih priznanja profesorima srednjih stručnih škola, našla se i Milica Mišić. Ovo priznanje itetkako je važno jer, kako kaže, učenici stručnih škola moraju da ulože dodatan napor i rade više s obzirom na to da je programom obuhvaćeno manje gradiva nego u gimnazijama. Mišićeva jedna od dve dobitnice specijalnog priznanja, foto: M. M.
Srpski jezik se u srednjim stručnim školama obrađuje sa 3 časa nedeljno, to je u proseku 95 časova godišnje. S obzirom na to da se mnogo više stvari obrađuje u gimnazijama i da se deca takmiče po njihovom programu, mi smo te časove morali da nadoknadimo - objašnjava Mišićeva.
Iako su imali desetine dodatnih časova, ni njoj, a ni deci to nije bio napor.
To je definitivno stvar ljubavi prema književnosti, zbog čega su i usledili ti rezultati. Dobre dece uvek ima, samo ih treba motivisati da rade. Četvoro naših učenika je za 2 godine Medicinskoj školi donelo 6 republičkih nagrada - kaže ona.
Ova priznanja su značajna jer, kako kažu, pokazuju da profesori i u vremenu društvenih mreža i onlajn medija uspevaju da motivišu decu da čitaju knjige i da neguju kulturu pisane reči.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.