Leskovčani negoduju zbog seče drvoreda u centru grada
Duž Bulevara oslobođenja u centru Leskovca, u sklopu radova na rekonstrukciji trga, juče je posečeno 9 stabala lipe koje se tu nalaze preko 30 godina. Dok su građani nezadovoljni i kažu da se trend uništavanja zelenila na jugu Srbije nastavlja, nadležni objašnjavaju da se drveće seče zbog lošeg stanja i da će na istom prostoru zasaditi 15 novih sadnica platana.
Radovi na uređenju trga, nakon više odlaganja, krenuli su sredinom novembra prošle godine, a do sada drvored nije bio na udaru graditelja. Sve do juče.
Od 20 stabala tridesetogodišnjih lipa koje su ukrašavale centar Leskovca i pravile hladovinu, posečeno je 9, što je izazvalo negodovanje građana.
Sudeći prema komentarima, građani su iznenađeni jer su očekivali da drvored ostane i ne bude deo rekonstrukcije. Ipak, prevarili su se. Drveće posečeno, rupe se zatrpavaju; foto: M. S.
Posečeno je drveće prema putu koje je bilo van ograđenog dela. Tu je sve raskopano, a ograda je pomerena prema ulici. Počeli su da seku i da vade drveće. U parku je već sve isečeno - komentariše Leskovčanin.
Da je seča drveća postala trend, smatra ovaj Leskovčanin, koji navodi primere seče i u Grdelici, Aleksincu i Vranju.
Oni to rade sistemski, prvo je otkopano i naravno da se isušilo i sada imaju razlog za seču. Ništa im nije sveto - smatra stanovnik Leskovca.
Nadležni, međutim, imaju drugačije mišljenje.
Novica Nikolić, direktor Javnog preduzeća Urbanizam i izgradnja, kaže da je seča predviđena projektom uređenja trga i da je tek sada došla na red.
To su suva stabla koja se ne razvijaju godinama. Možda smo trebali i na početku da ih isečemo, ali smo ostavili da stoji sve dok može. Sada je počela ugradnja sistema za zalivanje, njih ćemo ukloniti i posadićemo nova. Sve što je zdravo ostaje, ono što nije zdravo se uklanja. Ono bi se seklo i da se ne izvode radovi na sređivanju trga. Nama nije cilj da nemamo zelenilo. Taj trg i nosi naziv Zeleni trg - kaže Nikolić.
Pejzažni arhitekta Ivana Momić, koja je i nadzorni organ za zelenu površinu na budućem trgu, seču opravdava takođe lošim stanjem stabala i kaže da ostale lipe ostaju jer to drveće nije bolesno. Umesto posečenih lipa, posadiće se platani, objašnjava. Radovi na uređenju trga i dalje traju; foto: M. S.
Utvrđeno je da je za seču 9 stabala projektom. Te lipe su stare 30 godina. Lipa ne voli direktnu sunčanost i zasađena je u podlozi koja nije odgovarajuća. Ono se mučilo i nikada nije dostiglo rast kakvu treba da ima. Umesto njih sadimo platane, 15 stabala. Platani podnose osunčanost i uticaj saobraćaja - kaže Momićeva.
Uz preostale lipe i novozasađene platane formiraće se travnata traka koja će ih prihranjivati, a koja do sada nije postojala.
Ide biciklistička traka, zelenilo sa drvoredom i trotoar koji će biti suženiji. Na budućem trgu imaćemo 66 stabala jer će pored ovih u drvoredu i 4 koja ostaju na trgu uz ugostiteljske objekte, biti zasađeno još 37 sadnica. Na trgu će biti crveni javor, tulipovac, magnolija, smrča i kuglasti jasen - objašnjava Momićeva.
Podsetimo, pozornicu, pešačke staze, fontanu, klupe za sedenje i javne česme konačno bi trebalo da dobije gradski trg u Leskovcu, za šta će, prema podacima javne nabavke, biti utrošeno oko 2 miliona evra.
Komentari
Poslednji komentari
Eko Jug
20:49 // 3. 9. 2020.
Čista je laž da se umesto posečenog drveća sade platani. Sadi se ukrasni bagrem koji ima manju krošnju i manji rast i nije ni za prineti platanima i lipama. Takav je slučaj i u Grdelici gde je posečen čitav niz platana a posadjen ukrasni bagrem iako se obećavalo da će posaditi ono što su posekli.
Mika
19:43 // 3. 9. 2020.
Samo napreDNO! Posekose svo zelenilo po svim gradovima Juga Srbije- Nis, Pirot, Aleksinac, Leskovac, Prokuplje.....!
Verovatno da selce i ono malo prirode po gradovima ne podseca na vrndze iz kojih su ispuzali i uvukli se u gradove i fotelje...... sramota!
Filozof
19:08 // 3. 9. 2020.
Treba misliti unapred, ova vruca leta su varka... Evo SNS citavu godinu sece drva po Srbiji sto znaci da ce zima biti surova ...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.