Mediji na jugu Srbije nikad nisu bili ugroženiji
Da su pritisci svake vrste konstantni i da mediji koji promovišu javni interes, a ne političke strukture, trpe brojne pretnje i pritiske, od finansijskih do nesaradnje vlasti, kao i da mediji nikad nisu bili ugroženiji na jugu Srbije, zaključak je diskusije o slobodi medija i stanju u lokalnim medijima u regionu u Bujanovcu koju su, povodom Svetskog dana slobode medija, organizovali portali JUGPress iz Leskovca i Titulli iz Bujanovca, uz podršku Misije OEBS u Srbiji.
Urednik portala Tituli Skender Saćipi, govoreći o problemima koje imaju mediji na albanskom jeziku, kako navodi portal Safejournalists.net, istakao je da postoje mediji koji promovišu javni interes i mnogo veći broj medija koji promovišu političke strukture.
Mediji najviše služe da se promovišu određene poltičke strukture. Mediji koji drugačije rade imaju brojne pritiske i pretnje - rekao je Saćipi, a prenosi Safejournalists.net.
Osnivač i glavni i odgovorni urednik portala JUGPress Ljiljana Stojanović, govoreći o problemima sa kojima se suočava uređujući portal koji postoji gotovo 12 godina, pored finansijskih pritisaka, istakla je i pretnje članovima porodice.
Dešava se da prvoklasne projeke sa kojima konkurišemo na opštinskim konkursima za sufinansiranje medija odbace potpuno nekompetentne komisije, iako slične ili iste projekte prihvati Ministarstvo kulture i informisanja - rekla je Stojanovićeva.
Suočavamo se i sa pretnjama otkazom koje dobijaju članovi naših porodica zaposleni u javnom sektoru, dodala je urednica Jugpressa, što je, smatra ona, direktna posledica borbe novinara za javni interes.
Nikada situacija u srpskim medijima nije bila teža - smatra Radoman Irić iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
On je posebno ukazao da je u 7 opština Pčinjskog okruga registrovano 64 medija, od toga samo u opštini Bujanovac 18, što u odnosu na broj stanovnika tu opštinu stavlja na prvo mestu po broju medijskih kuća u okrugu.
Opština Bujanovac je u budžetu za 2018. godinu opredelila 5 miliona dinara za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja – 2 miliona manje u odnosu na prošlu godinu i upola manje od 1 % budžeta opštine, što je, prema Ministarstvu kulture i informisanja, minimum finansijskih sredstava koje bi trebalo opredeliti medijima, a slična situacija je i u ostalim opštinama na jugu Srbije.
Diskusiji održanoj u prostorijama OEBS u Bujanovcu nisu prisustvovali predstavnici lokalne vlast, iako su bili pozvani.
Komentari
Poslednji komentari
Bosko
00:36 // 5. 5. 2018.
Gruba i jedina podela na vecinske poslusnike i malobrojne samostalne, ostalo je mrak i tuga sta objavljuju i cime se bave. Udar na centralni nervni sistem.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.