Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima
Ujedinjene nacije pre 4 godine donele su odluku da 2. novembar bude Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, kada se sve svetske vlade pozivaju na odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare.
Prema podacima UNESCO, u svetu je u poslednjih 11 godina ubijeno 930 novinara, a počinioci u 90% slučajeva nisu kažnjeni. Međunarodna federacija novinara izlazi sa statistikom da je samo od početka 2017. godine ubijeno 56 novinara, a 90% tih slučajeva nije rešeno.
Platforma za promociju zaštite i sigurnosti novinara Saveta Evrope beleži i 12 neistraženih ubistva novinara od 2015. godine na evropskom kontinentu, a najviše ih je u Rusiji.
Istrage ubistava ruskih novinara Anne Politkovskaye, Akhmednabija Akhmednabiyeva, Nikolaja Potapova, Timura Kuasheva i Mikhaila Beketova još nisu završene niti su kažnjeni izvršioci. U Ukrajini je bilo 5 takvih slučajeva, a u Turskoj i Azerbajdžanu po jedan - piše u saopštenju.
Na Balkanu je situacija utoliko bolja što poslednje 3 godine nijedan novinar nije ubijen zbog posla kojim se bavi, ali je zato zabeleženo 380 pretnji i napada na novinare, kao i dva pokušaja ubistva u Hrvatskoj.
Pretnje, napadi i zločini protiv novinara i dalje prolaze nekažnjeno, što rezultira visokom dozom straha, uznemirenja, cenzure i autocenzure među novinarima, što potkopava slobodu medija i pravo javnosti na informisanje, a žrtve prepušta bespomoćnosti. Ubistvo je najteži oblik tih zločina, a svi napadi na novinare koji su nekažnjeni moraju biti javno objavljeni - poručuju iz EFJ-a povodom početka kampanje.
Niški novinari, makar deo njih, ovaj dan obeležili su okupljanjem ispred Osnovnog suda u 5 do 12.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.