Međunarodni dan nestalih lica 9.969 srpskih porodica dočekuje i dalje tragajući za svojim najbližima
Međunarodni dan nestalih osoba 30. avgust i ove godine obeležen je u Srbiji, a u Nišu je u prisustvu predstavnika srpskih Udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa područja bivše Jugoslavije i članica koordinacije-udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji obeležen u Gradskoj kući. 9.969 porodica nestalih još uvek ne zna šta se dogodilo sa njihovim najbližima za vreme sukoba.
Kako stoji na sajtu Crvenog krsta, ovaj dan se obeležava radi prisećanja na sve nestale i ukazivanja na prava porodica da znaju sudbinu svojih najbližih koji se vode kao nestali.
Oni navode da više od 20 godina nakon prestanka sukoba na prostorima bivše Jugoslavije još uvek ima nekoliko hiljada porodica koje čekaju da saznaju istinu o sudbini svojih najmilijih.
Iz Koordinacije srpskih uduženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, kažu da, porodice 9.969 nasilno otetih ljudi još uvek žive u neizvesnosti, čekajući da saznaju istinu o sudbini svojih nestalih članova porodica.
Trećina tog broja su, kažu, srpske žrtve sa područja bivše Jugoslavije.
Čekanje na istinu šta se desilo sa njihovim bližnjim znači život u paklu neizvesnosti, između nade I očaja, život u bolu bez mogućnosti da se kidnapovani i nestali ožale.Takva neizvesnost sa sobom nosi ozbiljne psihološke I emocionalne trauma ali I socijalne, zakonske kao i finansijske poteškoće - navode iz Koordinacije.
Na dan obeležavanja dana nestalih, Međunarodna komisija za nestale osobe objavila je Tematski vodič sa pitanjima i odgovorima za porodice nestalih. Vodič pod naslovom Rešavanje pitanja osoba nestalih u sukobima na prostoru bivše Jugoslavije dostupan je na svim jezicima zemalja bivše Jugoslavije.
Osim nestalih tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije, ovaj dan se posvećuje svima za kojima se još uvek traga. Prema podacima Fondacije Tijana Jurić, tokom prošle godine u Srbiji je prijavljen nestanak 1.372 punoletna lica, od kojih je pronađeno 1280.
Fondacija Tijana Jurić oformila je Registar nestalih lica Srbije, na kome građani mogu da prijave nestanak osobe, nakon što su ga prijavili policiji.
Takođe, postoji opcija da građani prijave da su videli osobu koja se vodi kao nestala i daju više informacija o njoj.
Komentari
Poslednji komentari
Sasha
23:34 // 30. 8. 2021.
Vjecnaja pamjat mucenicima!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.