Milenković: Hrabri će uvek ukazati na fašizam u društvu
Dokumentarac koji prikazuje svojevrsnu kolektivnu psihoterapiju i otvara pitanja o nacionalizmu, šovinizmu i o tome koliko je indentitet naš izbor - Srbenka, prikazan je i u Nišu u okviru turneje Festivala Slobodna zona, čiji urednik govornog programa Ivan Milenković ističe da je film izašao u pravom trenutku "da gurne prst u oko" onima koji posežu za etničkim identitetima kao za nečim bitnim.
Još 2014. godine reditelj Nebojša Slijepčević odlazi u Rijeku da snimi rad na predstavi o Aleksandri Zec, devojčici koja je jedan od najtragičnijih simbola nacionalizma i rata u bivšoj Jugoslaviji. Ubijena je u centru Zagreba 1991. godine samo zato što je bila srpskog porekla, a predstavu o njoj u to vreme postavlja kontroverzni reditelj Oliver Frljić.
Ubrzo glavnu ulogu u Slijepčevićevom dokumentarcu dobija 12-godišnja Nina koja je na početku snimanja krila da je Srpkinja, te priča, kako i reditelj kaže, postaje svojevrsna kolektivna psihoterapija.
Urednik govornog programa Slobodne zone Ivan Milenković ističe da će za pametnog gledaoca ova priča biti jednako važna bilo gde da se nalazi.
Hrabri ljudi će uvek ukazati na fašizam u jednom društvu. Utoliko je važno sopstveno dvorište, baciti pogled na te bljuvotine, na taj lom u sopstvenom dvorištu. Tako da bi se iz jedne perspektive moglo reći da je to važnije za Hrvatsku, međutim dovoljno je da zamenimo uloge, jer ta dva društva su poput ogledala, iako se prepucavaju ko je bolji, niko nije bolji, oba društva su loša. Tako da pametan gledalac će vrlo dobro shvatiti da se to što je snimljeno u Rijeci jednako odnosi i na njega u Nišu, Beogradu, Novom Sadu ili Somboru - pojašnjava Milenković.
Ističe i da Srbenka pametne nije naučila mnogo, ali jeste one koji su se kolebali. Pre svega da to da li je neko Srbin, Hrvat, Argentinac, Indijac je zapravo jedna himera, jedna konstrukcija, ali ona koja ume da bude i koja jeste ubistvena.
Ta himera je i ubila Aleksandru Zec na početku balkanskih ratova devedesetih godina. Ta himera i danas proteruje etničke Albance iz ove zemlje, ona je proterala Hrvate iz Beograda, Zemuna, Vojvodine, ta himera je ubistvena himera. Dakle pametan čovek će shvatiti da se to odnosi i na njega samog bilo gde da je - ističe Milenković.
Filmova sa ovako bolnom tematikom danas nema mnogo, smatra, zato što i srpsko i hrvatsko društvo velikim koracima nazaduju. Konzervativne, desničarske, profašističke snage su i tamo i ovde zapravo na vlasti, ističe Milenković, ali napominje da je ovaj film utoliko važan jer pokreće one teme koje se sada guraju ispod površine.
To što se umetnička dela sa sličnom tematikom danas vrlo često zabranjuju pojašnjava time što društvo nazaduje i pada u konzervativizam i primitivizam. Ne može da kaže da vlast direktno stoji iza toga, ali napominje da je ona napravila takvu atmosferu da se filmovi od javnog interesa zabranjuju.
Više o dokumentarcu koji je proglašen najboljim u Kanu i o tome zbog čega je njegov uspeh još i veći za društvo u ovom regionu, o Slobodnoj zoni i njihovoj turneji, kao i o decentralizaciji kulture, možete pogledati u intrevjuu "15 minuta".
Komentari
Poslednji komentari
Dejan Dimitrijević
13:49 // 22. 1. 2020.
Poistovećivanje desnice/konzervativizma sa fašizmom nije hrabrost. U boljem slučaju to je glupost; u gorem - zlonamernost!
Uočavanje nekakvog fašizma u Srbiji u boljem slučaju je slepilo; u gorem - janjičarski sindrom nekoga ko je sebe doveo u položaj tikve bez korena, jedinke bez identiteta, i sada laže sebe da je to dobro!
Joca
20:25 // 16. 5. 2019.
Danas je bas moderno govoriti o stvarima,a u sustini nemati osnovno znanje o istim.Apsolutno su razlicite stvari:nacionalizam,fasizam,nacizam,ustastvo,komunizam,socijalizam i slicno!Ako ne znate,pogledajte Vujakliju ili procitajte neku knjigu iz sociologije, tamo je lepo objasnjeno.
Milan
01:59 // 17. 5. 2019.
A još je modernije pametovati i ne činiti ništa.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.