Mladi instrumentalista čuva tradiciju pirotskog kraja
Učenik srednje Tehničke škole iz Pirota 17-godišnji Dušan Antić unazad nekoliko godina svira stare instrumente koji, pod naletom modernih tehnologija, padaju u zaborav.
Interesovanje za ove stare instrumente kod ovog mladog momka počelo je dok je kao mali igrao folklor, ali napominje da ima i genetske predispozicije jer je njegov pradeda Bogdan Antić svirao covaru i frulu. Dušan je sam naučio da svira mnoge duvačke instrumente; foto: privatna arhiva
Covaru i frulu je svirao i moj pradeda Bogdan. Ranije se uz frulu igralo i pevalo i mnogi pastiri znali su da sviraju ovaj instrument. Moj pradeda važio je za jednog od boljih, ako ne i najboljeg frulaša u ovom kraju - kaže Dušan.
On je pored frule i covare, sam naučio da svira i ostale duvačke instrumente kao što su gajde, klarinet i kaval. U početku je svirao za svoju dušu i za porodična okupljanja, ali je pre nekoliko godina počeo i da se takmiči.
Bio sam treća gajda Bugarske, prva frula Pirota, osvojio prvo i treće mesto u Smederevskoj Palanci, prošlog leta učestvovao sam na takmičenju gajdaša u Svrljigu i nastaviću dalje da se usavršavam jer me to ispunjava - priča Dušan.
Sa bratom i drugom osnovali su bend; foto: privatna arhivaSa svojim drugarima je prošlog leta osnovao bend Official. Njegov brat Marko Zlatković (17) koji je takođe član benda i učenik 3. razreda srednje Tehničke škole, svira harmoniku od svoje 10 godine. Imaju nastupe gotovo svakog vikenda i kažu da im je želja da se probiju u Srbiji.
Volimo muziku, volimo kad vidimo da su ljudi zadovoljni i da vole zvuke tradicionalnih instrumenata. Muzika je naš život i želimo da nastavimo da se njome bavimo. Krajem prošle godine sa bendom smo osvojili nagradu za najbolji orkestar u Kalastri u Grčkoj - naglašavaju Marko i Dušan.
Ovi mladi čuvari tradicije pirotskog kraja kažu da bi se vratili da žive u Koprivšticu, rodno selo njihovih predaka podno Stare planine, ali ih u tome sprečava školovanje i to što u selu gotovo da nema ljudi.
Selo je prazno, nema mladih ljudi. Ostalo je nekolicina starih. Svi su se preselili u grad. Voleli bismo da živimo ovde, ali je daleko od grada - kaže Dušan.
Kao još jednu manu navodi to što uopšte nema autobuskih linija, pa im je povratak na selo nezgodan i zbog nemogućnosti putovanja do škole.
Dušan kroz muziku čuva tradiciju pirotskog kraja; foto: privatna arhiva
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.