Mladi u pristupu EU vide šansu za posao, ali i gubljenje identiteta
Prva asocijacija mladih u Srbiji na intergraciju u Evropsku uniju jeste da će, kada naša zemlja postane članica, moći da lakše putuju, nađu posao i imaju bolje uslove obrazovanja. Međutim, brinu da će nam “neko nešto nametnuti” i da ćemo izgubiti kulturni identitet.
Ovo pokazuju, kako istraživanja, tako i iskustva omladinskih aktivista iz Niša.
Cvetković kaže da mnogi mladi imaju dileme o EU; foto: Media i reform centar NišNišlija Marjan Cvetković, član Tima Evrope Srbije i predsednik Krovne organizacije mladih Srbije, kaže da mladi u Evropskoj uniji vide podršku za rešavanje nezaposlenosti.
Vide šansu za rešenje tog problema kroz neformalne obrazovne programe, kroz sam proces obrazovanja u zemljama EU, programe podrške za ostvarivanje biznis ideja, ali i kao mogućnost da se u zemljama EU pronađe posao - kaže Cvetković.
To potvrđuje i istraživanje “Stavovi mladih o EU” Foruma mladih Evropskog pokreta u Srbiji prema kome 65 % ispitanika smatra da će ulaskom Srbije u EU doći do povećane mobilnosti mladih, a 60 % njih veruje da će doći do poboljšanja uslova obrazovanja.
Učenje i napredak prva su asocijacija polovini mladih na proces evropske integracije Srbije, prema istraživanju rađenom prošle godine.
I prema poslednjem istraživanju Kancelarije za evropske intergracije Vlade Srbije, “put ka boljoj budućnosti mladih” i “više mogućnosti zapošljavanja” tvrdnje su koje najbolje opisuju ono što za većinu ispitanika lično predstavlja EU.
Bolja budućnost mladih asocijacija na EU
Reformom smanjiti “odliv” mladih
Da učlanjenje u EU za mlade uglavnom znači isključivo prevazilaženje ograničenja belog šengena, odnosno da u nekoj zemlji može da ostane duže od tri meseca i tamo radi, smatra i student Ekonomskog fakulteta u Nišu i menadžer omladinske organizacije “Kapital magazin” Marko Jovanović.
Najveći problem mladih jeste perspektiva. Mladi će nekako i naći neki posao kako bi mogli da se izdržavaju, ali je pitanje koliko će moći da napreduju. Taj problem nama neće rešiti Evropska unija. Odgovornost za taj problem je u našim donosiocima odluka, ali u nama mladima - rekao je Jovanović na tribini “Mladi o Evropskoj uniji“.
On ne veruje da postoji magično rešenje i da će sam ulazak u EU doneti bolji život.
Mladi su u izuzetno lošem položaju trenutno u Srbiji i jedino ako se naša zemlja bude reformisala i ozbiljno bude bavila rešavanjem problema, a moraće ako teži ka Evropskoj uniji, položaj mladih će moći da se promeni - istakao je Jovanović.
Jovanović ističe da učlanjenje nije magično rešenje; foto: FB AEGEE-Niš Objašnjava da je razlika između Evropske unije i Srbije jeste što se EU bavi ozbiljno mladima, i to ne tako što usvaja neka dokumenta i strategije, već to čini na delu.
Ako želi da pokrene posao, kod nas mlad čovek nema dovoljnu podršku države u smislu edukacije, ali i novca, i prepušten je sam sebi. Dok u Evropi, na primer, postoji Erazmus program za mlade preduzetnike preko koga mogu da dobiju i sredstva i znanje, a dobijaju i priliku da vide kako taj posao funkcioniše u nekoj drugoj zemlji članici - kaže Jovanović.
Zato, smatra on, ukoliko bude bio bolji položaj mladih, oni će ostati u Srbiji, dok će se u suprotnom desiti slični scenario kao u Litvaniji i Bugarskoj.
Neke zemlje su se suočavale sa negativnim primerima, ako govorimo iz ugla mladih, nakon što su ušle u Evropsku uniju. Imali su potpuno destruktivni oblik mobilnosti mladih. Recimo, u Litvaniji je polovina mladih nakon ulaska u EU otišlo iz zemlje. U Bugarski je to bio svaki četvrti mladi čovek - rekao je Jovanović.
Neinformisanost i zablude
Marjan Cvetković kaže da mladi često ne prepoznaju i ne koriste ono što im omogućava Evropska unija, što je posledica neinformisanosti.
Ne slažem se da ima malo informacija, ali se slažem da se one ne plasiraju možda uvek na način koji omladina razume. Sa druge strane, niska je stopa medijske i političke pismenosti mladih. Zato je i uloga članova Tima da kao građani među građane širimo priču evropskih vrednosti - objašnjava Cvetković.
Članstvom omogućeno slobodno putovanje i zapošljavanje; foto: arhiva JVNapominje da se dileme i zablude mladih o EU uglavnom svode na to da će “nama neko nešto nametnuti ili pak da će nam sve to preko noći neko urediti”.
To pokazuje i istraživanje “Stavovi mladih o EU” prema kojem više od četvrtine ispitanika smatra da će se sve važne odluke za Srbiju donositi uglavnom u Briselu. Osim toga, 35 % njih učlanjenje Srbije u EU asocira na laž, prevaru i ucenu.
Često se čuje da i ćemo ulaskom u EU izgubiti kulturni identitet, a ne vidi se to kao mogućnost da se identitet prezentuje i na taj način i više vrednuje. Tamo negde su tramvaji, ulični svirači, biciklisti, čisti parkovi simboli gradova. Odgovornost je na nama da dobre prakse usvojimo, da naučimo da postavljamo ciljeve, donosimo odluke i pre svega komuniciramo sa različitima od sebe - kaže Cvetković.
Objašnjava da je da su ekonomska, socijalna i politička stabilnost tri noseća stuba EU, a da je to upravo ono što u velikoj meri manjka Srbiji.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Komentari
Poslednji komentari
CVETKO prvi
23:22 // 21. 1. 2016.
Zašto brinete o identitetu,aman ?
Tolike škole završiste ili ćete završiti a "izgubićete identitet"!Ako se iškoluješ i završiš visoke škole,valjda si iskoristio ono što ti je Bog dao- mozak.A ako znaš da koristiš mozak ne trebaju ti nikakve edukacije,sugestije o tome šta smrdi a šta miriše!Odlučuješ sam. Odliv mozgova?U Srbiji se niko drugi ne opterećuje osim jadnih roditelja! Vlada...pu, pu,pu
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.