Mladima nepoznat put do Evrope
Mladi nedovoljno koriste mogućnosti usavršavanja u Evropi jer nisu obavešteni o tome koje sve postoje, rekla je u Nišu Aleksandra Knežević iz Ministarstva omladine i sporta.
Zato je ona, kao rukovodilac Grupe za međunarodnu saradnju Ministarstva i predstavnica Srbije u telima za mlade Saveta Evrope i programa "Erasmus +" komiteta EU, u Opštini Medijana održala tročasovni info-dan o evropskim mogućnostima za mlade.
- Neki čak ne znaju ni razliku između Saveta Evrope i Evropske unije. Organizujemo ovakva predavanja po gradovima da bismo im predočili kako sve mogu da se oprobaju. Važno je da čuju da fondovi postoje i kako da ih iskoriste - kaže Knežević.
Ona dodaje da i oni koji misle da slabije pišu na engleskom, treba da se ohrabre da to učine i učestvuju na projektnim konkursima i da im resursi Ministarstva stoje na raspolaganju za pomoć.
Mladi mogu da učestvuju u različitim programima za učenje jezika, volontiranja, studentske stipendije, treninge, razmene, usavršavanja, a sve to ne uključuje samo studente, već i aktiviste udruženja i predavače.
Knežević kaže da nema podatke o tome koliko mladih koji odu u inostranstvo preko ovakvih programa tamo i ostane, ali ističe da je mnogima Srbija ipak prva na listi mesta za život i zaposlenje.
- Iako direktno ne pomažemo zapošljavanje, možemo da ponudimo pomoć pri pisanju biografije ili finansijsku podršku za ideje. Pokušavamo da ih ohrabrimo da ovde iskoriste saznanja i stručnost koje steknu u inostranstvu. Na primer, stipendisti Fonda za mlade talente su u obavezi da se u Srbiju vrate bar na 5 godina upravo iz tog razloga - kaže Knežević.
Ona je na info-danu predstavila i program "Erasmus +" o kom se možete detaljnije informisati na sajtu mladiuakciji.rs.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.