Momci i devojke sve češće u ljubavi preko interneta
Kao rezultat sve dužeg provođenja vremena za kompjuterom, ali i stidljivosti u ostvarivanju direktnih kontakata, mlade „net generacije“ sve se više upuštaju u „online“ veze. Gotovo trećina momaka i petina devojaka iz Niša ima ili je imalo takvu vezu.
Ovo pokazuju rezultati istraživanja koje je među mladima u Nišu sa saradnicima sprovela docent psihologije na Filozofskom fakultetu u Nišu Jelena Opsenica Kostić.
Postoje i oni koji ljubav i dalje iskazuju "offline"Zaključila je da je emocionalnu „online“ vezu imalo 33,8 % mladića i 19 % devojaka uzrasta od 14 do 18 godina godina, dok je kod adolescenata starosti od 18 do 23 godine ovaj postotak niži, pa je među njima ljubavnu internet vezu imalo 21,7 % mladića i 15,2 % devojaka.
Tačno je da internet generacije sve više slobodnog vremena provode uz kompjuter, ali globalna mreža nije jedini krivac za „online“ zabavljanje.
Postoji više razloga za upuštanje u ovakve veze. Za neke mlade ljude, naročito u srednjoj adolescenciji (14 do 18 godina), radoznalost igra značajnu ulogu. Ljubavne veze su za njih novo iskustvo, a internet pruža određenu anonimnost, samim tim i sigurnost u ispitivanju tog novog „terena“ – objašnjava Opsenica Kostić.
Međutim, ovo istraživanje pokazuje da se kao značajni faktori ove pojave pojavljuju stidljivost i lakše „otvaranje“ u „cyber“ prostoru.
Stidljivost je značajan faktor, ali kod mlađih adolescenata. To podržava ideju koja je poznata u literaturi kao hipoteza socijalne kompenzacije, a koja znači da su sve one teškoće koje osoba ima u uspostavljanju bliskih kontakata „offline“ značajno umanjene u „online“ okruženju. Na primer, ako je adolescent nesiguran i stidljiv zbog izgleda ili materijalnih stvari koje poseduje ili ne poseduje, to neće biti prepreka za uspostavljanje „online“ veze, jer se prosto ne vidi – ističe ova psihološkinja.
Adolescenti od 18 do 23 godine ređe se upuštaju u „online“ veze od onih od 14 do 18 godina, ali ne može se sa sigurnošću reći zašto je to tako.
Verovatna pretpostavka je da „online“ veze jednim delom služe kao „vežba“ za stupanje u „offline“ ljubavne veze, kao i za prevladavanje stidljivosti na mlađem adolescentnom uzrastu.
Tako motivisano sklapanje „online“ veza će se ugasiti u kasnoj adolescenciji i verovatno je zato njihov broj manji – pretpostvlja Opsenica Kostić.
I „online“ veze nose odgovornost
U "cyber" prostoru lakše je "otvaranje"; foto: D. F.Slično uobičajenim ljubavnim vezama, i ove „online“ nose dozu odgovornosti, strahova i očekivanja.
Kao prednosti takvog zabavljanja devojke najčešće navode mogućnost za opuštenu i otvorenu komunikaciju, dečaci i momci ističu zabavu i mogućnost da govore o svojim problemima, što je, objašnjava naša sagovornica, u skladu sa idejom o „cyber prostoru“ kao velikoj igraonici.
Manama ovakvih veza mladi najčešće smatraju nesigurnost u identitet druge osobe i mogućnost laganja, kao i nemogućnost fizičkog kontakta. Postoje i oni koji ne veruju u „cyber“ veze i izričiti su u tome da su one glupost.
Sa psihološke strane gledano, pozitivni efekti su vezani za dezinhibiciju u izražavanju svojih misli i osećanja. Ta deblokada je povezana sa fenomenom koji se naziva prezentovanje istinskog selfa, a znači da je „online“ okruženje, u ovom slučaju „online“ ljubavna veza prilika da osoba otkrije ono što se usteže da otkrije u „offline“ vezama – objašnjava Opsenica Kostić.
Upitnik ovog istraživanja sadrži i pitanja o „cyber“ seksu koja su postavljana samo starijim adolescentima, ali taj rezultat nije prikazan jer su na pitanje jesu li imale takvo iskustvo potvrdno odgovorile samo tri devojke.
U istraživanju je učestvovao 291 ispitanik, i to 146 ispitanika uzrasta od 14 do 18 i 145 njih od 18 do 23 godina. Cilj ovakvog istraživanja, kažu oni koji su ga sproveli, bio je utvrđivanje kakve stavove adolescenti imaju prema „online“ vezama, koliko su one prisutne i kako se u njima komunicira.
Pošto ovo istraživanje nije urađeno na velikom uzorku, ono će, kaže naša sagovornica, poslužiti kao putokaz u planiranju budućih.
„Ušla sam u cyber vezu, a da nisam ni primetila“
Ponekad se mladi u veze preko interneta upuste spontano.
Nisam bila svesna da se upuštam u „cyber“ vezu. Naše dopisivanje traje već tri godine, a nismo se upoznali, videli smo se samo preko „Skype"-a. Bilo je dana kada smo se dopisivali po ceo dan, tako da smo došli u stadijum da sve znamo jedno o drugom i da preko četa osetimo da se nešto loše dešava... – priča o svom iskustvu 21-godišnja studentkinja Anđela Jovanović.
Kaže da je i na ovaj način moguće doći u konflikt slično kao u regularnoj vezi.
Problem je što je on već 5 godina u emotivnoj vezi, povremeno ode kod devojke i bude po desetak dana tamo. Čim se ne javi dva dana, znači da je tamo. Dolazili smo u konflikte, čak je jednom došlo do toga da je razmišljao da ostavi nju kako bismo mi bili u vezi. Naravno da to nisam želela jer nije fer. Gledali ste film "Her"? Onda ćete znati o čemu se radi. U jednom momentu sam se osećala kao glavni glumac, pa sam rešila da je vreme da se to malo „otanji“. Sada smo slabo u kontaktu jer sam u međuvremenu ja našla nekog. Pričamo i o problemima koje imamo sa svojim partnerima, ali se uvek vratimo na to šta "osećamo" jedno prema drugom – kaže Anđela.
Napominje da ni intenet veze nisu nimalo naivna stvar jer onaj ko se veže može da bude u velikom problemu, pogotovo ako ne postoji šansa da se sa osobom koja joj se dopala upozna ili bude u „normalnoj vezi“.
Južne vesti će objavljivati tekstove novinara “Balkanske omladinske redakcije” koju čine mladi iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije. Sve njihove multimedijalne forme sa fokusom na teme koje se tiču mladih možete naći na zajedničkoj platformi “Omladinska redakcija”.
Sadržaj koji će biti rezultat prvog angažovanja 60 mladih novinara iz regiona mogu da objave i drugi mediji, uz prethodno kontaktiranje predstavnika organizacije IDEA SEE ([email protected]).
Sve ovo omogućava projekat “Balkanska omladinska redakcija” koji, u partnerstvu sa “Južnim vestima” u Srbiji, radijom UGD FM u Makedoniji i “ONAuBIH” u Bosni i Hercegovini, organizuje IDEA SEE, a podržava “Open Society Foundation”.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan
10:25 // 7. 8. 2015.
Starije generacije secaju se kako je bilo lepo nekad bez mobilnih telefona i interneta, ljudi su se vise druzili i posecivali jedni druge.
shaft
19:36 // 6. 8. 2015.
Kuda ide ovaj svet?Tupavost na ceni,vokabular mladih i edukovanost na najnizim granama!Svi bi da pevaju(niko da svira),da budu zvezde,starlete,da se pojave u tabloidima,da na brzaka uzmu neku kintu.Tesko,a onda dolazi razocarenje.Napravite anketu,prati li neko devojku do kuce,ili joj plati taxi,ima li faze udvaranja ili "bacanja farova"? Zamislite da ukinu mob.tel i internet-bilo bi samoubistava!
Milenko
16:55 // 6. 8. 2015.
Eee koliko je sada lakse upoznati nekog preko neta nego pre samo 7-8god... Mogao bi da napisem pozamasnu studiju o tome :)
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.