Mreža za prevenciju vršnjačkog nasilja u Vranju - Otvorena linija za prijavljivanje problema
Tragedije u Beogradu i Mladenovcu, u kojima je ubijeno sedamnaestoro dece i mladih okupile su i predstavnike Lokalne mreže za borbu protiv vršnjačkog nasilja u Vranju, koji su u proširenom sastavu - uz prisustvo direktora svih škola u tom gradu i zdravstvenih radnika, doneli niz mera od kojih se očekuje da suzbiju nasilje među decom. Neke od najbitnijih su uvođenje linije za anonimno prijavljivanje problema i pojačan pedagoško-psihološki rad sa decom.
Krajem prošle i početkom ove godine u Pčinjskom okrugu su prijavljena pet slučaja vršnjačkog nasilja za tri meseca, od toga tri među učenicima vranjskih osnovnih i srednjih škola, što je početkom februara pokrenulo i osnivanje Radne grupe za borbu protiv vršnjačkog nasilja.
Prve konkretne mere za prevenciju nasilja u tom gradu usvojene su tri meseca kasnije.
Jedna je od njih je da će učenici od sutra pozivom na broj 064 859 08 62 moći anonimno da prijave problem, a u svim školama će biti postavljene kutije za anonimnu prijavu problema sa kojima se učenici susreću.
Sve škole će do kraja nedelje održati sastanke Saveta roditelja, učeničkih parlamenata i roditeljske sastanke, na kojima će biti reči o problemu vršnjačkog nasilja - dogovoreno je na sastanku.
Sa decom će biti pojačan pedagoško-psihološki rad, a u planu su i intenzivnije sportske aktivnosti, poput organizovanja turnira u različitim sportovima, ne zbog razvijanja takmičarskog duha, već, kako je saopšteno, promocije zdravih stilova života.
Prema saznanjima Južnih vesti, na sastanku je pokrenuto i pitanje nepostojanja zabavnih programa, aktivnosti i sadržaja u gradu koji su namenjeni deci i mladima, u cilju kvalitetnijeg provođenja slobodnog vremena.
Podsetimo, prema istraživanju Udruženja “Naš svet, naša pravila” za prošlu godinu, čak 85% mladih u Vranju razmišlja o odlasku iz grada u potrazi za boljim životnim standardom, poslom bez partijskog zapošljavanja, zdravstvenom zaštitom, dalje od korupcije i kriminala, mobinga i nipodaštavanja na poslu.
Nešto više od 9% ispitanika svoje mentalno zdravlje procenilo je kao loše, a oko 30% mladih smatra da im je potrebna usluga psihologa, dok je 28% ispitanika odgovorilo da se ne osećaju bezbedno u svom gradu.
Inače, Radna grupa za prevenciju vršnjačkog nasilja je formirana sa idejom da se akcenat stavi na prevenciju nasilja, a fokus bi trebalo da budu deca svih uzrasta, kao i njihovi roditelji i porodice.
Komentari
Poslednji komentari
Doktor
23:39 // 8. 5. 2023.
I šta ja imam od toga što ću da prijavim problem??????!?? Hoće li sud taj problem da reši ili će da ga osudi opomenom??????
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.