Muke Nišlija zbog suvih slavina, Sotirovski kaže - ako bude razuma i savesti, biće i vode
Malča, Jasenovik, Ledena Stena i Pasi Poljana - neka su od niških naselja i sela gde ovog leta žitelji imaju muku zbog nestašica vode. Na jako visokim temperaturama oni nemaju osnovne uslove, a zbog havarija ovih dana bez vode ostaju i stanovnici drugih delova Niša. Gradonačelnica Dragana Sotirovski kaže da neće biti kažnjavanja zbog neracionalne potrošnje vode, ali poručuje da će je biti “ako bude razuma, svesti i savesti”. Ističe i da JKP Naissus nema dovoljno terenskih radnika.
Žitelji Jasenovika žale se da su im slavine već godinama tokom letnjih meseci uglavnom suve. Ovog jula čekaju 2 sata ujutru da napune flaše i kofe vodom koju zatim koriste tokom dana.
Da li treba da zatvorimo prugu i glavni put ka Knjaževcu da bismo dozvali ljude iz Opštine da dođu i otklone problem? Muku sa vodom mučimo mnogo godina unazad, sve nam se obećava da će da se reši i ništa niko ne preduzima, svi gledaju svoj interes, a nas niko. Šta da radimo na ovim tropskim vrućinama i na preko 40 stepeni u hladovini - pita meštanin Jasenovika preko aplikacije “Prijavi problem”.
Nema vode u Jasenoviku; ilustracija; foto: čitalacZbog havarije, deo naselja Duvanište bio je dva dana bez vode, a muku sa nestašicom i slabim pritiskom imaju i stanovnici Pasi Poljane i Ledene Stene.
Slavine su već danima suve u nekim delovima Malče, pa su tamo uvedene i restrikcije, zbog kojih meštani takođe negoduju.
Iz Mesne zajednice Malče poslali su otvoreno pismo i navode da “pojedinci nemaju previše obaveza, pa slobodno vreme koriste za raznorazna pisanja”, a izjave o problemima sa vodom u tom selu ocenjuju kao “paušalne” i “zlonamerne”.
U fazi izrade je i treći vod vodovodne mreže, ugrađena su i dva nova rezervoara. Očišćen je i opran sabirni bazen, zamenjeni su svi ventili, šiberi i klapne. Postavljene su dve nove pumpe sa dva motora. Izvršeno je kompletno šemiranje komandnog ormana i postavljen soft starter. Iznad crpne stanice ispravljene su sve krivine, čime je ubrzan dotok vode u mrežu. Ugrađena su tri nova ventila za razvod vode po delovima sela. U procesu smo merenja izdašnosti samog izvorišta - navode u pismu.
Vodosnabdevanje je otežano, kažu, zbog neravnomernog trošenja vode i zbog presušivanja izvora. Zato su restrikcije neophodne, dodaju dalje i tvrde da je većina meštana sa tim saglasna.
Još uvek aktuelna gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski kaže za televiziju Belami da su restrikcije u Malči 2022. godine trajale četiri meseca tokom leta.
Prošle godine su trajale deset dana. Ove godine smo započeli, kad kažem mi, mislim na ljude u Malči, jer je to lokalni vodovod, ali smo im pomogli da se naprave četiri bazena koja se naizmenično pune. Sada neki delovi Malče, a ima ih tri, dva dana imaju vodu, jedan dan 24 sata nemaju i za to vreme ima neko drugi. Pune se bazeni i tako se premošćava ovaj veliki problem - kaže Sotirovski.
Kada je reč o Jasenoviku, poručuje da je to “priča za sebe” i da će o tome morati da razmišljaju budući gradonačelnik i gradski većnik.
Ima problema u selima, recimo u Jasenoviku. Prethodnih godina su neki seoski izvori potpuno presušili. Jedan od njih jeste u Jasenoviku. Radili smo tamo novu bušotinu zajedno sa Građevinsko-arhitektonskim fakultetom. Ta bušotina je vrlo male izdašnosti i ne isplati se da se radi bilo šta u njoj - ističe ona.
Niški Štab za vanredne situacije zasedao je prošle nedelje i tada je odlučeno da komunalna inspekcija i komunalna milicija obilaze teren i razgovaraju sa građanima jer je, kako ističe Sotirovski, od 18 do 22 sata potrošnja vode znatno uvećana.
Prema njenim rečima, ona iznosi oko 1.900 litara u sekundi, dok je prosečna potrošnja oko 1.400 litara u sekundi.
Smatra da “ne treba kažnjavati” one koji neracionalno troše vodu jer su kazne po 6.000 dinara i kaže da nema dovoljno terenskih radnika u niškom Vodovodu.
Ako ima razuma, svesti i savesti, biće i vode. Činjenica je da je klima učinila mnogo toga negativnog i ozbiljno bi trebalo hidrolozi da se bave problemom vode. Bez obzira na to što Niš ima sedam velikih izvora, razgovarali smo sa Srbijavodama da država pomogne da se uradi rekonstrukcija glavnog ceovovoda koji dovodi vodu iz Ljuberađe. Deo te teritorije je u Beloj Palanci - kaže ona.
Inače, za radove na glavnom dovodu vodovodne mreže u Malči firma Sim puk gradnja iz Malošišta dobila je više od 100 miliona dinara i to bez tendera, preko Gradskog štaba za vanredne situacije.
Komentari
Poslednji komentari
Poltron
16:09 // 21. 7. 2024.
Gde je direktorka da kaže nešto zbog ove situacije. Ona nezna da pusti vodu ali ima ko to radi mesto nje...... Sramota
Petar Petrović
09:29 // 20. 7. 2024.
Na računima za vodu i dalje stoji stavka koja glasi" Pogonska spremnost sistema" zar ovo nije dokaz da nisu spremni da odgovore kvalitetnom isporukom vode, sramota...
Milan Guric
07:09 // 20. 7. 2024.
Ova i dalje bezobrazna kad se obraca ljudima ?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.