Na jugu Srbije medicinari sami kupuju uniforme
Godinama zdravstveni radnici u Pirotu i Leskovcu uniforme kupuju sami, a kako kažu, neretko je nabavljaju i u prodavnicama polovne garderobe zbog niže cene. Radnu opremu zaposlenima poslodavac jedino nabavlja u Prokuplju, dok u Vranju mantile, klompe i uniforme uglavnom dobijaju preko donacija. U niškom Kliničkom centru tvrde da oni nabavljaju radna odela, dok radnici ističu da već godinama nisu dobili ni uniformu.
U pirotskoj Bolnici, prema svedočenju zaposlenih, u poslednjih 10 godina nisu dobijali uniforme.
Traženo je ranije preko sindikata da se kupi odeća i radna obuća, ali je uvek bio izgovor nedostatak novca. Tako da sami kupujemo - kaže zaposlen u Opštoj bolnici.
U firmi Jamiteks koja šije medicinske uniforme i prodaje ih širom Srbije, kažu da bolnice i domovi zdravlja retko kupuju svojim zaposlenima uniforme, već da takozvane zaštitne uniforme doktori i sestre sami kupuju.
Zavisi od novca kojim zdravstveni centri raspolažu, nekad bude tender za nabavku uniformi, ali baš retko. Kada kupuju bolnice, oni uzimaju jednolične uniforme, pa ima situacija da zaposleni nakon toga kupuju drugačije sami - kažu u Jamiteksu.
Po njihovom iskustvu, uobičajena je pojava na jugu Srbije da zdravstvene ustanove ne kupuju svojim zaposlenima uniforme, te su njihovi klijenti najčešće medicinski radnici, a ne domovi zdravlja i bolnice.
U KC Niš radnici kažu jedno, uprava drugo
Jedna od medicinskih sestara kaže da za 20 godina, koliko radi u niškom Kliničkom centru, nikada nije dobila ni uniformu, klompe ili mantil; foto: JV / V. M. Dok neki od radnika Kliničkog centra Niš kažu da ne pamte kada su od ustanove u kojoj rade dobili uniforme, iz Uprave tvrde da medicinsko i nemedicinsko osoblje, kojih je preko 3.000, dobijaju uniforme za rad.
Nije praksa da u KC Niš radnici sami nabavljaju uniforme. Naravno, ukoliko neko, pravno ili privatno lice, izrazi želju da, određenoj organizacionoj jedinici niškog Kliničkog centra donira radne uniforme, mantile ili obuću, to se svakako vrši u skladu sa odredbama Zakona o donacijama i humanitarnoj pomoći.
S druge strane, jedna od medicinskih sestara kaže da za 20 godina, koliko radi u niškom Kliničkom centru, nikada nije dobila ni uniformu, klompe ili mantil.
Otkriva nam i kakve su cene delova uniforme koje sami nabavljaju u raznim radnjama, kod preprodavaca, ali i u radnjama polovne robe.
Pantalone plaćamo oko 1.500, bluze i majice od 800 do 2.000, mantili nas koštaju oko 2.000 dinara. Sami kupujemo i klompe, pa u zavisnosti gde ih kupujemo, tako se kreću i cene - od 500 sa pijace do 4.000 ili čak 5.000 dinara one kvalitetnije - kaže ova medicinska sestra.
Leskovčani sami kupuju mantile i klompe
Mantile i uniforme zaposleni u leskovačkoj Opštoj bolnici nabavljaju takođe sami. Kako nam je potvrđeno u ovoj ustanovi, u poslednjih 5 godina nisu kupovali ovu opremu zbog nedostatka novca.
Iako postoji kodeks oblačenja, po kome lekari i sestre moraju imati belu uniformu i mantile, a čistačice uniformu plave boje - novac za kupovinu izdvajaju sami zaposleni. Bolnica jedino, kako su nam rekli, nabavlja opremu za hirurgiju.
Opremu za salu, odnosno za sve hirurške grane kupuje Bolnica, a tu spada i oprema za jednokratnu upotrebu, poput kapi i kaljača. Naša ustanova ima 1.300 zaposlenih, po dva mantila, to je 2.600, što je ogroman novac - navode u leskovačkoj Bolnici.
Nabavka opreme za zaposlene, navode, moguća je nakon nabavke neophodnih stvari za pacijente, ukoliko se “bude imalo novca”.
U Vranju nove uniforme dobijaju uglavnom preko donacija
Česte donacije radne odeće bolnici u Vranju; foto: I. M.U Zdravstvenom centru u Vranju osim preko donacija, pojedinci uniforme kupuju sami.
Postoje organizacije i društveno odgovorne ustanove koje doniraju uniformu. Nekada to budu uniforme za čitavo odeljenje, nekada za određenu službu. Inače, uvek ima pojedinaca koji sami sebi kupuju jer im se ove nabavljene ne sviđaju - kažu u vranjskom Zdravstvenom centru.
Dodaju i da je 2014. godine, prilikom renoviranja porodilišta, cela služba ginekologije i akušerstva opskrbljena uniformama, a tada je Fondacija Dragice Nikolić nabavila i bademantile i setove peškira za porodilje.
Prokupčanima uniforme nabavlja poslodavac
Zdravstvene ustanove u Prokuplju, Dom zdravlja i Bolnica „dr Aleksa Savić“, redovno za svoje radnike, kako medicinske, tako i nemedicinske, obezbeđuje radne uniforme.
U prokupačkoj Bolnici, koja pokriva sve četiri opštine Topličkog okruga, ističu da je nedavno nabavljen kontigent uniformi za sve radnike, te da su po prvi put uniforme šivene po meri svakog od njih.
Prvi put je radnicima posebno uzeta mera kako bi uniforme bile prikladne za svakog pojedinačno. Sve to nabavljamo i plaćamo iz sopstvenih prihoda koje ostvarujemo na razne zakonom propisane načine – rekla je direktorka Bolnice Snježana Arsić.
Dodaje i da Bolnica obezbeđuje radnu uniformu i za radnike koji su angažovani putem javnih radova, gde svako zadužuje stvari prilikom početka rada.
Komentari
Poslednji komentari
Đuro Daničić
16:09 // 26. 3. 2019.
Preko 20 godina radim, dva puta sam dobio gornji deo. Zadnjih 10-ništa.Bitno je da čovek koji sebe zove tigrom priča kako je stanje idealno. Što nema ko da radi, sestre beže u Nemačku - to je nebitno. Zameniće nas sestre koje završe med. školu za 6 meseci.
Posmatrac
18:30 // 25. 3. 2019.
Gorke suze ronim....... em svi redom nevaspitani i neuljudni, em sad jos i hoce da ih sazaljevamo (a svi dobijaju plate iznad proseka plus ko zna koliki mito). Strasno u sta nam se zemlja pretvorila i ko je ostao da zivi i radi ovde.
penzioner
10:08 // 29. 3. 2019.
Pa,da li Vas je sramota sta ste napisali? Ko u zdravstvu ima platu iznad proseka,osim lekara,pa da li treba da rade dzabe? Bolje posmatrajte sebe i sopstveno nezadovoljstvo.Svojoj snaji,lekaru,sam kupio bar pet mantila,jer zena jednostavno ne dobija.A,da li mislite da mozda treba da se peru posle svake smene? TREBA I MORA.
Medicinska sestra
15:37 // 25. 3. 2019.
Trideset god.radim u Kliničkom centru.Uniformu sam dobila dva puta,klompe nikad.Sramota.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.