Na novi bubreg u Nišu čeka 120 osoba
Na Svetski dan bubrega, 12. mart, u Nišu na transplantaciju ovog organa čeka 120 osoba, a najmlađa među njima ima samo 18 godina.
Prošle godine je na području Niša registrovano 6.000 ljudi koji boluju od bubrežnih bolesti, a 72 njih je umrlo od posledica hroničnih bubrežnih bolesti - podaci su niškog Instituta za javno zdravlje.
Lekari Instituta napominju da je hronična bubrežna bolest tihi ubica, jer nema simptoma dok funkcija ovog organa ne padne na svega 10 odsto, pa se teško otkriva na vreme.
Ukoliko šta karakteriše ovu bolest, ako se ne prepozna na vreme, jeste bubrežna insuficijencija koja vremenom zahteva zamenu bubrežne funkcije, a to je potreba za dijaliznim lečenjem - kaže direktorka niške Klinike za nefrologiju Radmila Veličković Radovanović.
Ona navodi da je u Klinici za neforologiju trenutno na dijalizi 220 pacijenata. Ukoliko dijaliza ne pomogne i bolest napreduje jedino rešenje je transplantacija. Međutim, kako navodi Veličković Radovanović, najviše je transplantacija sa živih donora, dok su kadaverične transplantacije - kada je donor preminula osoba na jugu Srbije izuzetno retke.
U toku 2013. godine urađene su 23 transplantacije bubrega, a prošla godina je bila na nižem nivou. Od početka godine imali smo dve transplantacije i obe su bile sa živih donora - kaže Veličković Radovanović.
Lekari savetuju da ukoliko imate više pozitivnih odgovora na pitanja - da li imate visok krvni pritisak, bolujete li od šećerne bolesti, da li ste gojazni, da li ste stariji od 50 godina, da li ste pušač i da li neko u vašoj porodici boluje od bolesti bubrega - obavezno treba da se javite lekaru kako bi proverili funkciju vašeg bubrega.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.