Na svetskom matematičkom poduhvatu u Nišu đaci iz cele Srbije
Oko 1.000 đaka i nastavnika pedesetak osnovnih i srednjih škola iz cele Srbije u subotu 16. maja u 12 sati okupiće se u niškoj hali "Čair" da zajedno prave ogroman geometrijski fraktal "Tepih Sjerpinskog".
Kako piše na sajtu Ministarstva prosvete, ova akcija je deo svetskog projekta u kom učestvuje više od 420 škola u 32 zemlje sveta sa preko 26.880 dece, što ga čini jednim od najmasovnijih projekata iz matematike koji su do sada izvedeni.
Srpski đaci će napraviti osminu fraktala.
Srbija je napravila veliki uspeh jer je prva zemlja gde će se praviti ovako veliki tepih van Španije - piše na sajtu Ministarstva prosvete.
Fraktal "Tepih Sjerpisnkog" dobio je naziv prema Vaclavu Sjerpinskom koji ga je opisao 1916. godine. On se, kako objašnjava Anica Tričković, nastavnica matematike u školi u Žitorađi i koordinator ovog projekta za Srbiju, formira tako što se kvadrat, odnosno nulta iteracija, podeli na 9 jednakih manjih kvadrata sa stranicama dugim kao jedna trećina stranice početnog.
Srednji kvadrat se oduzme, a isti postupak se primenjuje na preostalih osam. Postupak se nastavlja dalje, kažu matematičari, do beskonačnosti, a svaki od njih naziva se iteracijom.
Ovako nastaje "Sjerpinski tepih"
U Nišu će biti i jedan od autora ovog projekta profesor Hose Luis Rodrigez Blankas sa Katedre za matematiku Univerziteta u Almeriji iz Španije.
Događaj, uz podršku Grada Niša i Opštine Žitorađa, organizuje OŠ "Toplički heroji" iz Žitorađe čiji su đaci u januaru već pravili delove ovog fraktala.
Đaci "Topličkih heroja" već imaju iskustva u pravljenju ovog fraktalaU svetu je u toku izrada tepiha sedme iteracije koji će biti dimenzije 43,74 metara i sadržaće 512 manjih tepiha četvrte iteracije koje sklapaju deca širom sveta starija od 3 godine.
Svaki centar koji učestvuje u projektu pravi četvrtu iteraciju "tepiha" pri čemu 64 deteta koriste po 64 nalepnice - ukupno po 4.096 nalepnica. Škole će te nalepnice i šablone dobiti pri registraciji.
Planirano je da se projekat na svetskom nivou završi sledeće godine kada će biti prikazan na 13. međunarodnom kongresu "Congress of Mathematical Education" (ICME), koji će biti održan u Hamburgu od 24.do 31. jula 2016. godine.
Šta su fraktali?
Jedan od fraktala je i "Kohove pahuljice"Fraktal je geometrijski lik koji se može razložiti na manje delove tako da je svaki od njih umanjena kopija celine.
Kaže se da je takav lik sam sebi sličan.
Oni se u komjuterskoj grafici koriste za generisanje slika koje, na primer, predstavljaju prirodne oblike kao što su sneg, pahulje, oblaci...
Komentari
Poslednji komentari
Pera
19:46 // 15. 5. 2015.
Zasto, zasto pobogu? I to jos iz cele zemlje.
I to posle najveceg strajka nastavnika od pamtiveka.
Sta je sledece: da mnozimo rucno 8 na neki stepen, pa da vidimo koliko mozemo tako.
Đoka
18:35 // 16. 5. 2015.
Ma najbolje još jednu crkvu da podignemo da uposlimo još dvadesetak popova! Šta će nam matematika, nauka i ostale gluposti?! (Inače želim klincima dobrodošlicu u svet fraktala i matematičkog haosa.)
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.