Na zaslužene diplome čekaju 3 godine
Iako su diplomirali pre 3 godine, studenti Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu još nisu dobili svoje diplome.
Reč je o generaciji koja je fakultet upisala 2005. godine kada je na ovom fakultetu uveden sistem studiranja po Bolonji i studentima koji su završili master studije.
- Neki od nas su diplomirali još krajem 2010. godine, a diplome još čekamo. Uz to, ne znamo koliko će to još da traje, niko ni sa Fakulteta, ni sa Univerziteta neće da nam kaže. U početku su pričali da ne mogu da ih prevedu na engleski, ali nemoguće da taj prevod traje godinama - ispričala je grupa bivših studenata arhitekture koja želi da ostane anonimna.
Njima su uredno izdata uverenja o diplomiranju koja mogu da koriste za prijavljivanje na posao. Međutim, kako objašnjavaju, problemi nastaju kada neko od njih poželi da nastavi studije u inostranstvu ili da preda dokumentaciju za prijavljivanje stručnog ispita ili izdavanje licence.
- Naša diploma treba da sadrži i dodatak sa listom predmeta, broju ESPB bodova za svaki od njih i opisu studija. Neki su zbog konkurisanja na inostrane fakultete morali da dodatno plaćaju potvrde o položenim ispitima, a to nije jeftino jer su sve morali da prevode kod sudskog tumača. A sve bi to lepo pisalo u diplomi koju smo još pre nekoliko godina zaslužili - kaže jedan bivši student.
Na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu kažu da je bilo "tehničkih problema", ali ne preciziraju o čemu je konkretno reč i obećavaju da će podela diploma početi uskoro.
- Neke diplome su već stigle na potpis. Postojali su neki tehnički problemi, nije to samo kod nas. Mi smo u početku dobijali kompletne obrasce, pa smo sami štampali te diplome. Sad se to šalje Univerzitetu, oni šalju Beogradu i sve ide preko Zavoda za izradu novčanica - objašnjava Zoran Krasić, šef Službe za studentska pitanja na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu.
On dodaje i da je "bilo nekih neusaglašenosti".
- U jednom trenutku se na primer, promeni nekakav obrazac, pa sve mora da se usklađuje. Studenti sada moraju da plaćaju 8.000 dinara unapred da bi se obrazac za diplomu u Word-u poslao Univerzitetu, oni to pretvaraju u PDF, posle to šalju nama, pa mi studentima da provere da li je sve u redu. Velika gomila diploma stoji i čeka potpisivanje - kaže Krasić.
On nije odgovorio na pitanje koliko je studenata upisanih po Bolonji do sada završilo studije i čeka diplome, uz obrazloženje da se za takvu informaciju treba obratiti sekretaru Fakulteta. Međutim, sa Fakulteta je rečeno da ni sekretar, ni dekan ne mogu da se jave "jer su u gužvi zbog pripreme obeležavanja dana Fakulteta".
Na dekanat Fakulteta uputio nas je i sekretar Univerziteta Dragoslav Đokić.
- Mi nismo nikakav problem. Pozovite nekog iz rukovodstva fakulteta i oni će vam objasniti u čemu je problem - rekao je Đokić.
Kako piše na sajtu Inženjerske komore Srbije, jedan od neophodnih dokumenata za prijavljivanje stručnog ispita jeste "overena fotokopija diplome ili svedočanstva o stečenom stručnom obrazovanju i dodatak diplomi izdat uz diplomu u skladu sa članom 99. Zakona o visokom obrazovanju."
Komentari
Poslednji komentari
Jovana Mitic
14:31 // 16. 12. 2013.
Jao, kako lazu i prave se ludi, CEO NISKI UNIVERZITET nije izdavao vec godinama nove diplome, KAO imaju tehnickih problema A KAKO IH NOVOSADSKI UNIVERZITET NEMA? Mora biti da su na maznuli neke pare.
Sanja Smilic
22:32 // 12. 12. 2013.
Ista je situacija i na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu, bar kada je rec o generaciji koja je upisana 2006.godine. Niko od nadleznih nije u stanju da da konkretan razlog..
Jovan Kursula
18:16 // 12. 12. 2013.
A predsednik nase mile nam drzave pretpostavljam da je diplomu uzeo odmah posle diplomiranja?!Ili radi jos uvek samo sa uverenjem sa fakulteta?
Ako neko zna odgovor neka javi.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.