Nacionalni savet Bugara zabrinut za manjinske medije
Predsednik Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine Zoran Petrov izrazio je nezadovoljstvo nacrtom predloženog Zakona o informisanju i medijima koji, po njegovim rečima, ne garantuje opstanak manjinskih medija.
U njegovom dopisu upućenom poslaničkoj grupi SNS u Narodnoj Skupštini on navodi da Nacionalni savet bugarske manjine ima negativno iskustvo sa Novinsko-izdavačkom ustanovom „Bratstvo“ nad kojim mu je nametnuto osnivačko pravo od strane države i koje je bilo izdavač jedinog štampanog medija na bugarskom jeziku, a koje je prestalo sa funkcionisanjem zbog nerešenog finansiranja.
- Primenom predloženog Zakona nije zagarantovano finansiranje medija nacionalnih manjina, odnosno nije definisan obavezan iznos sredstava iz budžeta Republike Srbije, Autonomne pokrajine i lokalne samouprave, koji će se izdvojiti za finansiranje medijskih projekata. Takođe, novim predlogom Zakona i dalje se produbljuje podela nacionalnih manjina, na manjine iz Vojvodine, koje mogu da koriste sredstva iz pokrajinskog budžeta i manjine van AP Vojvodina, koje su uskraćene za tu mogućnost. Time se stvaraju nejednake mogućnosti i ostvaruje neravnomeran razvoj manjinskih zajednica. – navodi se u dopisu.
Petrov je apelovao na narodnog poslanika iz Dimitrovgrada Vladicu Dimitrova da predlaganjem i usvajanjem amandmana poslaničke grupe SNS otklone nedostatke predloženog Zakona i omoguće stabilno finansiranje i očuvanje manjinskih medija.
Vladica Dimitrov; foto: politika.rsTokom rasprave o setu medijskih zakona na sednici Skupštine, upravo je narodni poslanik Vladica Dimitrov za govornicom izneo stav o elektronskim medijima bugarske nacionalne manjine u Srbiji.
- Zakon je predvideo da nacionalni saveti mogu biti osnivači medija, u smislu osnivači javnih ustanova, privrednih društava ili fondacija. Takođe, zakon je predvideo da lokalne samouprave u sredinama sa većinskim stanovništvom manjinske pripadnosti mogu da sufinansiraju program medija do 80% vrednosti medijske produkcije. Međutim, ovi odnosi nisu striktno definisani i ja nisam hteo u formi amandmana da probam da menjam ovaj zakon, obzirom da znam da postoji dobra namera predlagača da budu sagledane nacionalne manjine, pogotovo u tim malim sredinama. - rekao je Dimitrov tokom rasprave.
On je predložio da Ministarstvo kulture i Ministarstvo lokalne samouprave probaju na neki način podzakonskim aktom ili uredbom Vlade da bliže definišu načine finansiranja i sredstva koja su neophodna, upravo da bi mediji u tim malim sredinama, sa nacionalno mešovitim stanovništvom, mogli da opstanu i posle 2015. godine.
Komentari
Poslednji komentari
petar
04:59 // 27. 8. 2014.
zasto Petrov za Bratstvo krivi drzavu a odgovor je kod njegovog kolege Ivanova koje je samo od drzave trazio pare i isao na konsulatacije u Sofiju a Bratstvo je najmanje prodavano u Dimitrovgradu
b.i.
15:10 // 2. 8. 2014.
Pitam se šta je sa pravima Srba van Srbije, imaju li oni sva prava koja se stalno traže od strane pojedinih država za svoje državljane u Srbiji. Svi nešto traže, a u Srbiji Srbi imaju najmanje prava !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.