Nakon Beograda, najmasovniji protest prosvetara bio u Nišu
Na protestu prosvetnih radnika koji su u ponedeljak, 16. septembra bili održani u 14 gradova u Srbiji, posle Beograda, najveći broj okupljenih, prema podacima Arhiva javnih skupova, bio je u Nišu, oko 1.200 nastavnika. U Vranju i Leskovcu ukupno je bilo oko 300 prosvetara.
Dok se u 12 gradova broj nezadovoljnih nastavnika i profesora kretao od 150 do 450 u Beogradu i Nišu bilo je četvorocifren.
U dva grada je na protestni skup pod sloganom "Stop lažnim obećanjima" izašao četverocifreni broj nastavnika: u Beogradu 2.800-3.000 i u Nišu oko 1.200. U Beogradu je ovo bio drugi najveći skup prosvetara na ulici, od kojeg je veći bio samo prošlogodišnji protest zbog prebijanja nastavnika u Bačkoj Palanci - kažu iz Arhiva javnih skupova.
Širom Srbije, kažu iz Arhiva, na ulicama gradova izašlo skoro 7.000 nastavnika i drugih prosvetnih radnika.
Osim Beograda i Niša, u Čačku je bilo oko 450, Novom Sadu 400, Kragujevcu 350, Užicu 300, Valjevu 250, Kraljevu 220, Požarevcu, Vranju i Šapcu oko 200, dok je u Kruševcu bilo oko 180, Leskovcu 150 i Zrenjaninu oko 100 prosvetnih radnika.
Pozivajući se na podatke dobijenih iz školskih uprava iz Ministarstva prosvete saopštili su da od ukupno 1.294 osnovne škole, nastavu je obustavilo do 30% nastavnika u 133 škole, dok u 97 škola nastavu nije držalo od 30 do 70% nastavnika. Navode i to da je a u 444 osnovne škole nastavu obustavilo više od 70% nastavnika.
foto: Sonja Vidojković Časovi su skraćeni u 339 osnovnih škola, saopštavaju iz Ministarstva i dodaju da od ukupno 478 srednjih škola, u 69 srednjih škola nastavu je obustavilo do 30% nastavnika, u 40 škola nastavu nije držalo od 30 do 70% nastavnika, dok je u 173 srednje škole nastavu obustavilo više od 70% nastavnika. Časovi su, kažu, skraćeni u 125 srednjih škola.
Podsetimo, prosvetni radnici sa juga Srbije okupili su se u Nišu na protestu zahtevajući veće plate i bolje uslove rada. Nakon što su odbili predlog Vlade Srbije o povećanju plata, prosvetari ocenjuju da u “bogatoj Srbiji nema novca za prosvetne radnike”, a sa skupa u Nišu ujedinjeno su poručili državi “ne”.
Zaposleni, članovi reprezentativnih sindikata - Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, “Nezavisnosti” i Sindikat radnika u prosveti Srbije, zajedno su štrajkovali.
Prosvetari su tražili da se u skladu sa dogovorom sa Vladom Republike Srbije predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu u javnoj raspravi i da iste budu usvojene u Skupštini Republike Srbije po hitnom postupku.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan zadah marinković
21:07 // 26. 9. 2024.
Kolege nemojte zaboga
Jasar
14:14 // 20. 9. 2024.
Azdisali ste....
Nislijche
12:34 // 19. 9. 2024.
Opet pocelo maltretiranje dece, roditelja i drzave. A sto se nikad me setite da podignete glas i strajkujete za besplatne knjige i protiv glupih i preskupih ekskurzija od kojih dece ama bas nista nemaju niti nauce ali se vi svrckate za dzabe. Ma sve bih vas ja otpustio i primio mlade prosvetare sa biroa.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.