Nasilje u porodici najčešće prijavljuju žrtve
Prema podacima Centra za socijalni rad, u Leskovcu je od početka godine registrovano 417 prijava nasilja u porodici. U najvećem broju slučajeva, prijave upravo stižu od osoba koje nasilje trpe.
Žrtve nasilja, kaže socijalna radnica Vera Ratković, najčešće su žene koje su u braku ili vanbračnoj zajednici. Za razliku od nekog ranijeg perioda, kada se o tome nije mnogo govorilo, veća informisanost i edukacija ljudi, dovela je do toga da žrtve nasilje prijave već u prvom stadijumu.
U poslednih 10 godina aktivno se radi na informisanju ljudi o tome šta je nasilje i kako ga prepoznati, tako da se mnogo slobodnije priča o tome, zbog čega su i žrtve ohrabrene da nasilje prijave, jer to sada nije nešto sramno, već je problem koji društvo želi da reši, a ne da osuđuje - kaže Ratković.
I primena novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, smatra Ratković, ohrabrila je ljude da nasilje prijave, jer sada postoji sistem koji brže reaguje i koji ih štiti na višem nivou.
Ranije je proces od prijave nasilja do eventualnog okončanja sudskog postupka trajao i po godinu dana, zbog čega su žrtve bile obeshrabrivane da uopšte uđu u postupak. Sada se odmah po prijavi izriču mere zabrane počiniocima, što žrtvi daje podstrek da nasilje prijavi, ali i šalje poruku počiniocima da takvo ponašenje nije prihvatljivo - kaže Ratković.
Iako je broj prijava znatno povećan, u leskovačkom Centru za socijalni rad kažu da je primena novog Zakona doprinela smanjenju težih oblika nasilja, a smanjen je i broj osoba koje utočište traže u Sigurnoj kući.
Osim sa žrtvama, potrebno je raditi i sa počiniocima nasilja
Ono što u Centru za socijalni rad u Leskovcu ističu kao deo problema, jeste i neadekvatno reagovanje prema počiniocima nasilja. U Leskovcu je, kako kažu, bilo i slučajeva da se problem nasilja u porodici reši.
Imali smo slučaj da se porodica, nakon pristupanja problemu i rada na tome, ponovo okupila. Veoma je bitno da se problem sagleda i sa te strane, jer ako se ne rešava i problem nasilnika, uvek ćemo imati žrtve - kažu u Centru.
Iako je broj slučajeva u kojima se počinioci nasilju ne vraćaju mali, pozitivni efekti se, kažu u Centru, uz rad sa stručnim osobama, mogu postići.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.