Neophodno uređivanje migracione politike
VRANJE - U Vranju je održan okrugli sto na temu „Sprečavanje neželjenih migracija posle ukidanja viznog režima i integracije povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji“.
Prisutnima se je najpre obratio zamenik predsednika Skupštine grada Zoran Antić koji je govorio o ulozi lokalne samouprave u procesu readmisije i rešavanju problema izbeglih i interno raseljenih lica.
- Grad Vranje je dosta učinio kako bi poboljšao položaj povratnika i imamo bogato iskustvo sa raseljenim licima koji su ispeli da se u potpunosti integrišu.Ono što smo mi kao lokalna samouprava počeli da radimo je pravljenje “Lokalnog plana za upravljanje migracijom - rekao je Antić.
Na sastanku je govorio i Tomas Njoki, šef Političkog sektora Delegacije EU u Republici Srbiji, koji je rekao da je najveći broj azilanata, koji utošište traže u zemljama Zapadne Evrope, upravo sa juga Srbije.
- Zakonska regulativa je neophodna za uređivanje migracione politiku u Srbiji i jedna od ideja koja postoji je prerastanje Komesarijata za izbeglice u Agenciju za migracije – rekao je Njoki.
Na okruglom stolu je, između ostalog, bilo reči o ulozi Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije u praćenju bezviznog režima za putovanja u EU i ulozi Komesarijata za izbeglice Republike Srbije u reintegraciji povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji. U radu okruglog stola učestvovali su Vladimir Petronijević, izvršni direktor Grupe 484, Zoran Antić, zamenik predsednika Skupštine grada Vranja, Tomas Njoki, šef Političkog sektora Delegacije EU u Republici Srbiji, Bjorn Linderfolk, konzul Ambasade Kraljevine Švedske i Nikolas Herkules, menadžer PBILD programa UN u Južnoj Srbiji.
Iako su bili najavljeni, Ragmi Mustafa, predsednik opštine Preševo i Šaip Kamberi, predsednik opštine Bujanovac, se nisu pojavili na okruglom stolu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.