Niš jedan od prvih gradova u kojima EPS postavlja elektronske plombe sa bar-kodom
Nove elektronske plombe sa bar-kodom već su postavljene na nekim brojilima u Nišu, a građani su prethodnih dana pitali čemu one služe. U Elektrodistribuciji objašnjavaju da se time smanjuju gubici električne energije i sprečava krađa struje, a zabranjeno je da se ove nalepnice skidaju.
Da su radnici Elektrodistribucije prethodnih dana postavljali nalepnice sa QR kodom na brojilima u zgrada i domaćinstvima u Nišu javljaju čitaoci.
Pitali su zašto su zalepljene i čemu služe, jer to objašnjenje nisu dobili od radnika, već samo obaveštenje da će biti kažnjeni sa 150.000 dinara ukoliko nalepnicu skinu. U EPS-u kažu da se time smanjuju gubici električne energije i sprečava krađa struje; foto: JV/Lj. M.
Niti nam je rečeno čemu služi, niti zašto se postavlja, ja nisam nigde čitao da postoji ikakva odluka Vlade ili čega god da se to kači po brojilima. Imao sam situaciju da me isključe sa napajanja, a onda ljudima skinu 10 plombi i sutra dođu da im naplate kazne jer nemaju plombe, ko će onda ovo da kontroliše i ko će da spreči zloupotrebe sa njihove strane? - pitaju čitaoci.
Iz Elektrodistribucije odgovaraju da je Niš jedan od prvih gradova koji dobija RFID, odnosno elektronske plombe sa bar-kodom, a da je reč o nalepnicama sa QR kodom koje se postavljaju u skladu sa zakonom. U EPS-u kažu da se time smanjuju gubici električne energije i sprečava krađa struje; foto: JV/Lj. M.
Te plombe ne menjaju postojeće koje postavlja Direkcija za mere i dragocene metale kao jedina ovlašćena ustanova u Srbiji - dodaju.
Objašnjavaju i zašto ih postavljaju i kažu da je beneficija to što će se uz pomoć njih sprečiti krađa struje.
RFID plombe imaju mogućnost detektovanja magnetnog polja u blizini i na samom brojilu električne energije. Tako se smanjuju gubici električne energije i neovlašćeno korišćenje električne energije - pojašnjavaju.
Nisu potvrdili da li je kazna zaista 150.000 dinara za građane koji ih skinu, ali napominju da nije dozvoljeno da korisnici bilo šta rade po brojilima i plombama, jer to nije u skladu sa propisima.
Komentari
Poslednji komentari
Monter
23:25 // 9. 8. 2020.
Da bi plomba postala neispravna, potrebno je da sa elektrošokerom od 25-30€ prodjete preko antene i bar koda. Citac takvu plombu neće detektovati ni kao ispravnu ni kao ne ispravnu. Probajte pa vidite sami. Sistem sa plombama je los. Inače se lepe preko prašnjavih brojila pa se same lako odlepljuju.
Mirko
00:33 // 31. 7. 2020.
A plombe lepe neke druge firme a ne radnici epsa
Drugar
22:51 // 30. 7. 2020.
ova plomba na brojilu na slici je totalno nepravilno postavljena :D :D :D
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.