Niš leži na geotermalnom jezeru velikom oko 60 kvadratnih kilometara i dubokom preko 1.000 metara
Prema studiji koju je niška Gradska toplana radila u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom, ispod Niša se na dubini od 1.200 metara nalazi geotermalno jezero površine 61 kvadratni kilometar, navodi direktor Toplane Predrag Milačić.
Kako bi se ovo potvrdilo potrebno je uraditi istražnu bušotinu, a Milačić očekuje da za to dobiju finansijsku podršku Evropske banke za obnovu i razvoj.
Očekivane temperature vode su od 57 do 71 stepen celzijusa. Ukoliko se ta istražna bušotina pokaže da je tačna ta studija i ta pretpostavka, onda ta voda može biti iskorišćena i za proizvodnju toplotne energije, ali i za poljoprivredu, za čitav niz plastenika, za spa-centre i medicinske svrhe. To je jedna ozbiljna razvojna šansa Niša, pogotovo u severnom delu i u čijoj blizini se planiraju nova naselja i širenje grada - ističe direktor niške Toplane.
foto: J. C. M.Izvor bušotina bi se radila kod železničke stanice u Donjem Matejevcu, a ponor bušotina u blizini Somborskog bulevara.
Trenutno se radi detaljna studija izvodljivosti koja bi trebalo da se završi projektnom dokumentacijom, kako bi moglo da se pristupi postupku nabavke. Očekivana vrednost izgradnje postrojenja je 13,5 miliona evra i to postrojenje će na godišnjem nivou da smanji emisiju ugljen-dioksida za 1.200 tona godišnje - rekao je Milačić.
Objašnjava da je ideja da toplotna pumpa koristi vodu iz reke Nišave.
U prvoj fazi će ona koristiti vodu reku Nišave, ali taj projekat će biti potpuno zelen kada budemo proizvodili električnu energiju za postojenje iz solarnih panela. Već je u planu projektovanje solarnog polja koje bi se nalazilo na ovoj lokaciji koje bi obezbedilo struju za napajanje te toplotne pumpe - objašnjava Milačić.
Još jedan projekat koji je u planu vezan je za korišćenje budućeg postojenja za preradu otpadnih voda. Kako objašnjava direktor Toplane ideja je da se koristi prečišćena uz pomoć toplotne pumpe velikog kapaciteta i da se time greje i buduće naselja koje treba da bude izgrađeno da području starog Vulkana.
Komentari
Poslednji komentari
Jaca
13:51 // 4. 11. 2024.
U to bas i ne verujem.Kud ga sad nađoše kad je uveliko priča o litijum.Ako i jeste dok dodaje korist do naroda ili će bude za 100 godina ili će naprave štetu da nam kuće prooadnu
Naissus
12:35 // 4. 11. 2024.
Jedino mesto na kome je taj potencijal mogao da se iskoristi do svog maksimuma, vi ste uništili i pretvorili u ruine. Da, govorim o Niškoj Banji. Nemojte ništa više da dirate, kao Boga vas molim
Štaufen Nemačka -buši hahaha, buši haha
09:41 // 4. 11. 2024.
Tlo se podiže, a zgrade pucaju! Za samo godinu dana grad potone pa se opet uzdigne za 10 do 15 centimetara, a pojedini delovi grada narasli su za 30 cm. Veruje se kako je toga došlo posle akcije bušenja pre desetak godina sa ciljem da se osigura geotermalno grejanje za gradsku opštinu, dovelo je do pritiska podzemnih voda i izazvalo reakciju od koje se tlo podiglo, te zgrade počele da pucaju.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.