Niš u Srbiji opet prednjači po zagađenju vazduha, ekolozi i građani traže hitne mere
Već dva dana u Nišu merenja konstantno pokazuju prekomerno zagađenje vazduha, najveće ove grejne sezone, ali se tim povodom ništa ne preduzima. I građani na društvenim mrežama pozivaju nadležne da nešto tim povodom učine, a ekološka organizacija RERI traži od donosioca odluka da preduzmu hitne mere za suzbijanje zagađenja vazduha, u skladu s obavezama iz Zelene agende za Zapadni Balkan na koju su se obavezali krajem prošle godine.
Posebno se tokom popodneva i večeri prethodna dva dana vazduh u Nišu vidi i oseća, a merenja pokazuju da je i 6 puta više suspendovanih PM čestica bilo u vazduhu sinoć nego što je to dozvoljeno.
I jutros je jako zagađen vazduh u Nišu, prema ocenama Agencije za zaštitu životne sredine. Vazduh je najzagađeniji i ove godine, ali i ove grejne sezone prema merenjima, ali se nadležni tim povodom ne oglašavaju.
Nišlije su zato reagovale na društvenim mrežama, traže hitne mere protiv zagađenja i da nadležni nešto konačno preduzmu.
Plan kvaliteta vazduha je objavljen početkom decembra 2020. godine, ali većina mera koje su predložene su dugoročne.
Oglasila se i ekološka organizacija RERI koja je pokrenula kampanju "Ujedinjeni Balkan za čist vazduh". Ekolozi od donosilaca odluka traže da politiku preorijentišu na hitne mere za suzbijanje zagađenja vazduha, u skladu s obavezama iz Zelene agende za Zapadni Balkan koju su potpisali u Sofiji 10. novembra 2020. godine.
Zelena agenda za region podrazumeva regulisanje prekograničnog uticaja zagađenosti vazduha, donošenje strategija za poboljšanje kvaliteta vazduha, podizanje kapaciteta sistema merenja kvaliteta vazduha i postupno ukidanje subvencija za ugalj. Napuštanje upotrebe uglja za proizvodnju struje najbitnija je mera za poboljšanje kvaliteta vazduha, a važnu ulogu može imati zamena kotlova u domaćinstvima ekoloških čistijim rešenjima, solarni paneli na krovovima kuća i zgrada i projekti unapređenja energetske efikasnosti - pojašnjavaju.
Ističu da stanovnici Zapadnog Balkana žive u otrovnom oblaku i da je neophodno da nadležni u tim zemljama i građani zajedno spreče prevremeno umiranje do 13.500 ljudi godišnje, od čega se većina slučajeva pripisuje izlaganju praškastim materijama, koje uglavnom potiču iz termoelektrana na ugalj.
Stanovnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Srbije i Severne Makedonije podjednako su izloženi zagađujućim materijama u vazduhu. One dolaze i iz toplana i fabrika koje koriste fosilna goriva, a jedan od značajnijih faktora je i zastarela tehnologija grejanja u domaćinstvima. "Ujedinjeni Balkan za čist vazduh" ističe značaj regionalne saradnje neophodne za transformaciju energetike i sistema zaštite životne sredine, koja bi istovremeno unapredila privredu i javno zdravlje - ističu.
Podsećaju da se PM čestice, kojih je bilo više od dozvoljenog u vazduhu u nekoliko gradova u Srbiji, pa i u Nišu prethodna dva dana, povezuju sa nizom bolesti, od onih koje pogađaju srce i disajne organe, preko dijabetesa, do neplodnosti i raka.
Državni budžeti ne otkrivaju ogromne troškove na ime lečenja posledica zagađenosti vazduha i izgubljenih godina života, dok države i dalje finansijski podržavaju projekte u sektoru uglja koji generiše zagađenje. Osim toga, opasne materije i jedinjenja u vazduhu podstiču klimatske promene, pa poplave, suše i bolesti takođe dolaze kao posledica - napominju.
Zato podsećaju na to da je i Srbija jedna od zemalja koja je u novembru 2020. u Sofiji prihvatila Zelenu agendu za Zapadni Balkan i time se obavezala da će slediti politiku EU i njen Evropski zeleni plan. Više o kampanji možete videti na sajtu RERI.
Komentari
Poslednji komentari
radivoje milenković
12:01 // 22. 1. 2021.
Ajde što mi neobjavljujete ono što pišem, a nije loše i aktuelno je, ali počeliste da mi neobjavljujete i komentare. Za razliku od nekih komentara , koji su, blago rečeno ispod civilizacijskog nivoa, neargumentovani, lični, vredjaljući, obračunavajući, moji su komentari utemeljeni na istini, proverljivi, nevređajući i uvek potpisani! Nisam hvalisavac ni narcisoidan ali molim bar jednak tretman!
milorad
07:19 // 22. 1. 2021.
Dokle natezanja sa SNS-om!? Hoće li se URAZUMITI /i kada/, i omogućiti firmi JUGORASGAZ veće prisustvo u Nišu. Štititi monopol TOPLANE, ispostavlja se, jalov je posao. Neka ova Stranka,omogući Nišlijama kvalitetniju životnu sredinu, time što će za početak, pod povoljnijim uslovima, prljave energente u porodičnim objektima, "zameniti" ekološki čistijim. Za početak, razgovor po Mesnim kancelarijama
Naissus
21:21 // 21. 1. 2021.
Sve ovo moze da se resi u tri koraka ako ima LJUDI. Prvo, preusmerite dizelase (teske kamione) van grada, neka idu obilaznicom. Zatim, neka toplana ponudi povoljne uslove gradjanima za prikljucak i upotrebu gasne mreze. I na kraju, instalacija filtera za preciscavanje vazduha. Ne bi bilo lose (cak naprotiv) da se zasadi sto vise zelenila kao prirodni preciscavaci vazduha.
Sve se moze kad se hoc
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.