Dok se dogovara o izgledu i lokacijama 17 novih česama u gradu, koje će u Nišu biti izgrađene kao obeležje 17 vekova od Milanskog edikta, većina onih koje već postoje ne radi.
Neke su isključene zbog dugova opština prema preduzeću „Naisus“, a neke su i oštećene, pa su neophodni i dodatni troškovi popravke.
Osim Čairske česme, koja je na Trg kralja Milana premeštena pre 6 godina, nijedna u užem centru ne radi.
Neispravna česma u Tvrđavi, jedna kod Banovine i druga kod tvrđavskog mosta sigurno neće raditi ovog leta jer, kako nam je rečeno u Opštini Crveni Krst, one već nekoliko godina nisu ni priključene na vodovodnu mrežu.
– Nemoguće je popraviti ove tri česme zato što je cela vodovodna mreža izvučena. Najbliža voda do njih je sa druge strane mosta. Tačno je da Tvrđava treba da ima vodu za građane, ali to u ovom momentu nije moguće – rekao je Saša Stamenković, šef službe za odnose sa javnošću u GO Crveni Krst.
Ne rade ni česme u parku kod suda, kod Oficirskog doma, Crkve svetog Luke, na platou ispred „Kalče“. Vode nema ni na česmi na Trgu kralja Milana, u parku kod Saborne crkve, ni na Doninoj česmi. Radi jedna na Palilulskoj rampi, Svetinikolska, kao i dve koje se nalaze u sklopu fontane na amfiteatru u parku „Čair“. Voda ne teče ni na popularnom čairskom „pužu“.
Jedna na keju kod Jagodin-male, čiji su odvodi do pre mesec dana bili zapušeni, očišćena je i ponovo u funkciji.
Česma na šetalištu na keju kod hotela „My place“ radila je tokom čitave zime, ali sada ni na njoj nema vode.
– Nisam primetila da je zimus iko pio vodu sa nje, a prolazim tuda svakog dana. Sada kad nam je stvarno potrebna ona ne radi, a jasno je da je ispravna – kaže Tamara Milosavljević koja živi u blizini.
– Glavni razlozi što česme ne rade su dugovi, nerešena ranija potrošnja i neispravni vodomeri. Komisija vodovoda i opštine obišla je sve česme da utvrdi stanje. Nadam se da ćemo se na sledećem sastanku dogovoriti kako da rešimo problem – kaže Zoran Stojanović, zamenik predsednika Skupštine Opštine Medijana.
Stojanović, koji je član komisije za rešenje problema potrošnje vode na javnim česmama i njihovo održavanje, ističe da postoje tri moguća rešenja.
Jedan od njih je da se za njihovo renoviranje i potrošnju vode izdvoji novac iz gradskog budžeta, drugi da se nadležnost vrati na Upravu za javne komunalne delatnosti kao što je bilo do 2007. godine, a treći da se potrošnja obračunava po nižoj od tržišne cene.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
ovo je potpuni idiotizam umesto da se poprave cesme koje ne rade oni grade nove cesme koje ce po svemu sudeci imati istu sudbinu kao i cesme koje ne rade
ocigledno,da oni koji odlucuju da li ce cesme i nadalje raditi,ne piju leti vodu,vec-spricere i pivo!
presusile a jos najmanje 17 su u planu, ne zna se ko pije a ko placa
Zna se ko placa – poreski obaveznici. A ko pije? Pa ne pije niko jer cesme ne rade. Imamo paradoksalnu situaciju da ljudi placaju a nemaju prava da piju.
Ali natpis ‘Zabranjeno pranje kola’ – genijalno.
Da l’ neko tera kola u crkvu na pranje?!
Nije ova cesma u crkvi, nego u jednoj ulicici ispod crkve, samo je po crkvi nazvana. Mada svejedno su somovi ovi sto peru vozila tu
milini stare rusimo a pravicemo novih 17 ko koga laze ovde
Ali kako me duša boli kad se sidjem sa Njegoševe i taman očekujem da ce biti vode kod Saborne crkve kad ono ništa. Velika sramota, nismo mi neka varošica za ovakve stvari.
Срамота за ону на кеју, код Шабановог споменика… да виде колико људи ту има лети кад је лепо време, а она годинама не ради…. и Донина, симбол града. Долазе странци у обилазак, а вода само у центру
Нико није поменуо исправност воде за пиће са тзв. изворских чесама у Нишу (Св.Николска, у порти Св. Панталејске цркве, на кеју у Јагодин мали, у Доњој Врежини, у Нишкој бањи (иза Старог купатила и шко
Dok se oni dogovore procice cela proslava,pa ce imati vremena da se dogovore za sledecu proslavu Milanskog edikta,recimoza 2000 god. Milanskog edikta.
A većina stručnjaka i ne zna da postoji javna česma u srcu spomen parka Bubanj……postavljena,radi, a nema je u ni jednom planu,ni direkcije ni naissusa
Ne bi ni ona na keju kod jagodin male bila cista nego se skupili mestani i napravili akciju ciscenja, da se cekalo na komunalce jos bi stajala potopljena!
Ima još česama koje niste slikali, a koje ne rade, recimo (raskrsnica Nade Tomić i Nikole Pašića):
http://imageshack.us/photo/my-images/255/imagejss.jpg/
Свака част за репортажу! Ово су теме за све нас.