Niški Centar za devojke: Nasilje nije privatna stvar
Jedna od tri žene pretpi nasilje, što bi prema broju svetske populacije, iznosilo milijardu žena, kažu podaci niškog Centra za devojke, koji je u prethodnih godinu dana osposobio 12 mladih edukatorki, koje će kroz vršnjačke radionice pričati o prevenciji nasilja nad devojkama i pružati podršku žrtvama.
Iako se nasilje najčešće dešava u vezama i brakovima sve češće čujemo da je prisutno i na radnom mestu i u odeđenim ustanovama.
Svedoci smo da je u prethodnom periodu više žena izašlo u javnost sa priznanjem da su pretrpele nasilje, što potvrđuje i Tatjana Nikolić koordinatorka Centra za devojke, a sve češća istupanja žrtvi tumači kao trenutak u kome je ženama bilo dosta da ćute.
Mislim da je došao trenutak kad je tim ženama bilo dosta. Krenula je Marija Lukić pa onda krenula Milena i onda se to nadovezivalo i jedna je drugu osnaživala. Mislim da im je dosta i da smo podrška jedna drugoj - kaže Nikolićeva.
Da bi pružile podršku ženama koje su preživele nasilje ili omogućele mladim devojkama da se društveno angažuju i pomognu žrtvama, Centar za devojke u prethodnih godinu dana radio je sa 12 aktivistkinja na temu prevenciji nasilja. One će svoja znanja deliti sa svojim vršnjacima, a naredne dve godine baviće se i temama prevencije trgovine ljudima i ženskog zdravlja i seksualnosti.
Iz Centra kažu da se ljudi koji su svedoci neke vrste nasilja nad ženama, često povlače misleći da to nije njihova briga prebacivajući odgovornost na nekog drugog. Zbog toga apeluju na sve da reaguju kad prisustvuju takvoj situaciji.
Nasilje nije privatna stvar, iz razloga što dok smo mi svesni te činjenice, devojka će znati kako da pobegne i znaće da prepozna kako da se skloni od nekog nasilja. Kada zna da to nije neka stvar koju treba da krije od drugih - kaže Violeta jedna od edukatorki.
Točak nasilnostiIpak, kada su u pitanju neke nama bliske osobe koje trpe nasilje i koje nisu spremne da izađu iz takvog odnosa, treba im dati vremena i podršku dok žrtva ne skupi hrabrost. Zato su iz centra napravili točak naslja nad ženama, koji ima za cilj da žene lakše prepoznaju kada se nalaze u nasilnoj vezi.
Žene od nasilnika odlaze u proseku 8 do 11 puta. Ona zna kada će, ona zna kakvi su njeni uslovi i koliko je sigurna ili nesigurna. Vrlo bi bilo neprofesionalno i rizično da ja mislim da ja znam kad je i šta je dobro za nju i zapravo mogla bi da je uvalim u veći problem i nasilniju situaciju - priča Nikolićeva.
Oni naglašavaju da žrtva nikada nije kriva i da je ženska solidarnost kao i društvena izuzetno bitna, a da ukoliko žene ili devojke žele da pričaju ili se informišu o prevenciji njima je svakog radnog dana od 9 do 17 sati otvorena SOS linija na broj 018/203-033.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.