Niški Elektronski, Pravni, DIF i Fakultet umetnosti “popunili” budžetska mesta

autor: J. C. M.
univerzitet 2018 foto jcm scaled
Program za sve ukuse; foto: JV (J.C. M. )

Prvi upisni rok na fakultete Univerziteta u Nišu je završen, a prema rečima prorektora za nastavu Vlastimira Nikolića, najviše interesovanja bilo je za Medicinski, Elektronski i Filozofski fakultet. Na Elektronskom fakultetu je od 540 ostalo tek 6 slobodnih mesta, i to na samofinansiranju, a mesta na budžetu neće biti u drugom roku ni na Pravnom, Fakultetu umetnosti i Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.

Kandidati koji su se pri pokušaju da upišu jedan od 13 fakulteta Univerziteta u Nišu u junskom upisnom roku našli „ispod crte“, na raspolaganju u septembarskom roku imaju 1.598 mesta od čega je 436 budžetskih, a nešto više od 1.000 samofinansirajućih.

Najviše slobodnih mesta u drugom upisnom roku, koji će biti održan početkom septembra, ostalo je na Fakultetu zaštite na radu – 219, kao i na Prirodno-matematičkom fakultetu – 126 mesta, od čega najviše na studijskim programima za matematiku (46) i fiziku (39).

Malo brucoša primljeno je i na Pedagoški fakultet u Vranju, tek 51, pa je ostalo još 228 “nepopunjenih” mesta.

800x600 Medicinski fakultet
Medicinski uvek u popularan; foto: arhiva JV

Kao i uvek u trendu su Elektronski, Medicinski i Filozofski fakultet. Na Filozofskom fakultetu je standardno najveća navalica na studije psihologije i anglistike, a slobodna mesta na budžetu ostala su samo na studijama francuskog jezika. Ima 62 samofinansirajuća mesta, i to na departmanima za istoriju 16, za srbistiku 24, francuski 10 i po 3 za sociologiju i novinarstvo – kaže prorektor Nikolić.

Mesta na budžetu na Medicinskom fakultetu u Nišu ima samo na studijama stomatologije, njih 11, dok su brucoši “popunili” kvotu za studije medicine i farmacije. Na Pravnom će u drugom upisnom roku biti 302 slobodna mesta za samofinasiranje, dok će Ekonomski ponuditi 6 budžetskih i 279 samofinansirajućih mesta.

Kako kaže prorektor Nikolić, sva budžetska mesta popunio je i niški DIF, a ostala su 63 mesta na samofinansiranju, od čega njih 8 za program profesora fizičkog vaspitanja. Fakultet umetnosti takođe u septembru neće oglasiti slobodna mesta za budžetske studente, već 10 njih za one koji će plaćati studije.

Mašinski fakultet je poslednjih godina sve popularniji među mladima, pa je od 340 mesta koliko je upisivao, ostalo 63 njih “nepopunjenih”. Na Građevinsko-arhitektonskom biće skoro 150 mesta u septembarskom upisnom roku, dok će drugu šansu kandidatima za 61 mesto dati Tehnološki fakultet u Leskovcu.

Dosta mesta za drugi upisni rok ostalo je za program afirmativnih mera. Bilo je ukupno 90 mesta, a upisano je samo njih 27. Reč je o studentima sa invaliditetom, onih romske nacionalnosti i deci koji su srpski državljani, ali su školu završila u inostranstvu – kaže prorektor za nastavu niškog Univerziteta.


U septembru verovatno i upis na Poljoprivredni i studije nemačkog

Tabela slobodnih mesta biće, kaže Nikolić, objavljena 23. jula na sajtu Univerziteta u Nišu, a plan je da prijavljivanje traje od 3. do 5. septembra, da se prijemni održe od 6. do 8. septembra, te da cela procedura bude završena najkasnije do 18. septembra.

Prorektor Nikolić kaže da je izgledno da će se u drugom upisnom roku oglasiti i mesta za brucoše na Poljoprivrednom fakultetu u Kruševcu, inače novom fakultetu niškog Univerziteta, kao i za novi studijski program nemačkog jezika za koji Filozofski fakultet čeka akreditaciju.

Ukoliko se desi da u toku leta Poljoprivredni fakultet i studijski program nemačkog dobiju akreditaciju, proširiće se kvota i oni će ući na konkurs. Ako se desi da to dobiju u toku procedure upisa, na primer 6. ili 7. septembra, raspisaćemo novi konkurs – objašnjava Nikolić.

Inače, u junskom upisnom roku oglašen je konkurs za nešto malo više od 5.000 slobodnih mesta na fakultetima Univerziteta u Nišu, a nakon prijemnog se upisalo njih 3.425.

Autor:
J. C. M.

Slični tekstovi

Komentari

16
  1. Ja cenim da ce niski Pravni i Ekonomski fakultet da puknu za jedno dve tri godine. Potpuno besmisleno studirati tamo ako nemate unapred sredjenu vezu za posao a i brojke same govore, prepolovio im se broj studenata.

      • Necu ja da puknem, odavno sam ja zaposlen, a za fakultete ne brinem samo iznosim cinjenice. Osim ako neko ne voli ove dve grane kao nauke i zeli da ih izucava zbog sebe, zaista smatram da su ova dva fakulteta zastarela i nepotrebna kod nas jer posla nema za te mlade ljude, samo ce izgubiti 4, 5 godina zivota na nesto sto im nece vratiti investiciju. Osim ako naravno, nemaju sredjen posao unapred.

      • Tačno je da se polako zaobilaze Pravni i Ekonomski ali postoji i nešto još gore,broj srednjoškolaca se smanjio a fakulteti imaju velike kvote,veliki broj grupa,smerova…… jedan srednjoškolac po 3 istovremeno da se upisuje(smera,grupa,fakulteta) opet previše mesta.Upisuju i van Niša,upisuju privatne…

    • Za kvalitetnog pravnika i ekonomistu posla uvek ima. A za razliku od svih tih aktuelnih nauka, pravo ne može nikad da „zastari“ i trebaće uvek ljudima

      • Poznajem 5 diplomiranih pravnika iz Nisa, odlicni studenti, pobednici brojnih takmicenja, jednom recju imaju sav potencijal da budu odlicni prakticari prava, jedva su uspeli da rade kao volonteri kod advokata i tretiraju ih jako lose. Za njih posla nema a i ako naidje, slaba je plata (30.000). Ima 7000 pravnika na birou, jednoj firmi treba 1, 2 pravnika, advokata ima previse. O cemu ti pricas?

    • Ako imaš nešto protiv pravne i ekonomske struke, slobodno savetuj svoje bližnje da to ne upisuju. A nemoj ovde da širiš neistine.

    • A ja poznajem mnogo svojih kolega pravnika koji su se odlično snašli u profesiji i fino zarađuju. Ne komentariši ono u šta nisi upućen.

    • Tih 7000 što pominješ se odnosi na celu Srbiju, od kojih veliki broj i ne traži aktivno posao. Zato sam to i pitao.

  2. Elektronika puna, a PMF smer matematika nedostaje 54 studenta ukazuje da su deca pametna. NECE U PROSVETU za bednu platu od 45000 dinara kada kao programer ima 150000 dinara. Da bi radio u prosveti mora biti master, 5 godina, da bi bio programer moze biti beceler, 3-4 godina.
    Srbiji nedostaje 456 matematicara u obrazovnim ustanovama.
    Nastavu matematike drze stari nastavnici ili nesposobni mladi.

  3. Za Simu: Ne znam gde to ima 7000 pravnika na birou. Koliko ima inzinjera i drugih struka na birou? Generalno ima malo posla za sve.

    • Ne znas gde ima 7000 pravnika na birou? U kom svetu ti zivis? Ovoj deci koja upisuju fakultete mora da se objasne stvari pre nego sto izgube dragoceno vreme. Nakon mukotrpnih studija, ljudi u pravnoj struci u Srbiji i Nisu generalno su u jako losoj poziciji. Advokatura je prezasicena i jako nestabilna za nekoga ko tek pocinje, ako rade u privredi plata je 30 – 40 hiljada i ima jako malo prilika.

  4. Ja sam takodje diplomirao kao odličan student, ali sam prvo vreme volontirao, snalazio se. To je sasvim normalno. Sad sam zadovoljan svojom zaradom.

  5. pravni nikom ne preporucujuem iz milion razloga. ne saljite decu tamo.

    • Niski pravni fakultet upisujte samo ako ste mazohisti. Necete steci nikakvo specijalno znanje, ucicenje preopsirnu teoriju a upoznacete dosta umisljenih profesora koji se ponasaju kao da predaju na Harvardu a ne u ovoj rupi ovde. By the way… ja sam diplomirao odavno vec a radim nesto sasvim drugo jer je pravna struka kod nas cemer i jad. Slika i prilika je zgrada privrednog suda, potrazite slike

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.