Niški Zeleno-levi front na Međunarodni dan Roma: Tek svaki 50. Rom doživi 55. godinu
Visoka stopa nezaposlenosti, loši uslovi stanovanja i obrazovanja i dalje su uz diskriminaciju najveći problemi Roma u Srbiji, kažu iz niškog Zeleno-levog fronta. Navode i da su problemi romske zajednice svedeni samo na projektne aktivnosti civilnog sektora.
Međunarodni dan Roma obeležava se danas, a Robert Kasumović iz Zeleno-levog fronta kaže da je to još jedan povod da skrene pažnju da je romska nacionalna manjina još uvek najsiromašnija i najdskriminisanija grupa stanovništva u Srbiji.
Problemi romske zajednice svedeni su na projektne aktivnosti civilnog sektora. Neophodno je da država pokaže političku volju i konkretnim merama pokrene proces inkluzije Romskog stanovništva. Moramo da politizujemo probleme romske nacionalne manjine - rekao je Robert Kasumović.
Ističe i podatak da zbog teškog života tek svaki 50. Rom doživi 55 godina i upozorava da vladajuća stranka ni nakon više od 10 godina ne čini ništa značajno da bi olakšao život Romima i Romkinjama.
Naprotiv, javnim vređanjem pripadnika Romske nacionalne manjine, čestim isključenjima struje u romskim naseljima i ignorisanjem problema sa kojim se Romi i Romkinje suočavaju, Srpska napredna stranka učinila je njihove živote još težim - zaključuje Kasumović.
Napredak postoji, ali svakodnevni život nije poboljšan
Da se Romi i dalje suočavaju sa problemima siromaštva i diskriminacije, tvrdi i zaštitnik građana Zoran Pašalić i napominje da je zbog toga važna podrška lokalne zajednice, ali i celog društva kako bi se poboljšao položaj romske zajednice.
Međutim, napominje da je u Srbiji načinjen veliki napredak kada su u pitanju prava Roma.
Država je preduzela niz mera u oblasti obrazovanja, zdravstva i dobijanja ličnih dokumenata, ali svakodnevni život Roma nije u velikoj meri poboljšan. Školovanje treba da im bude pristupačnije kao i redovna zdravstvena zaštita, a lakše zapošljavanje i podsticaji za samozapošljavanje osnov za smanjenje siromaštva - naveo je Pašalić.
Podsetimo, među većim problemima je i sklapanje brakova između adolescenata, tvde sociolog Dragan Todorović i Ana Saćipović iz Udruženja Romkinja Osvit i slažu se da su dečiji brakovi lišavanje osnovnih ljudskih prava, koji vode u siromaštvo i potencijalno nasilje u porodici. Rizik od sklapanja brakova, prema njihovim podacima, u 2022. godini bio je 17% veći u odnosu na dve godine ranije.
Komentari
Poslednji komentari
Бата Рака из Ниш
13:34 // 8. 4. 2024.
Држава је за Роме заинтересована само око избора а постоји и превише предубеђења о њима и дискриминације која се из њих рађа.
С друге стране, због таквог односа, не постоји довољна мотивација код Рома да се заинтересованије укључе у процеs образовања који би им омогућио еманципацију.
Тако се вртимо у "зачараном" кругу...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.