Niški đaci u Italiji pokazali šta se u srpskim školama uči o Velikom ratu
Kako o Prvom svetskom ratu uče deca u Srbiji i šta se našlo u njihovim udžbenicima, prikazali su đaci niške Gimnazije "Stevan Sremac" kao predstavnici Srbije, u okviru međunarodnog projekta "Istorija drugih" koji je održan u Italiji. Nišlije su zajedno sa svojim vršnjacima pokazale da postoje različiti uglovi gledanja na iste istorijske događaje.
Zbog značajne uloge koju je Srbija imala u Prvom svetskom ratu, kaže profesor italijanskog jezika u gimnaziji Dušan Babić, organizatori su uputili poziv Ambasadi Srbije u Rimu koja je kontaktirala Ministarstvo prosvete i tako je niška gimnazija dobila poziv da bude predstavnik Srbije.
Učenika 4. razreda Gavrila Stanojevića sa filološkog smera i učenike 3. razreda Minu Trajković i Momčila Jovićevića koji su na društveno-jezičkom smeru, za nastup je pripremala profesorka istorije Vera Dujaković. Održali prezentacije u 3 sesije; foto: Vera Dujaković
Njih su odabrali profesori istorije kao učenike koji odlično poznaju taj predmet, a važno je bilo i da odlično govore engleski jezik i da imaju dobar javni nastup. Oni su zajedno sa profesorkom odabrali tekstove iz udžbenika, preveli ih na engleski i uradili prezentacije - pojašnjava Babić.
Konferencija je održana u svečanoj sali Gimnazije “Alesandro Volta” u mestu Kole di Val d’Elsa u Italiji, a program je bio podeljen u 3 sesije. U prvom delu izlagači su govorili o početku rata, odnosno uzrocima, potom su pričali o svakodnevnom životu u toku rata i na kraju o završetku rata i njegovim posledicama.
Iako je inicijalno planirano da svaka delegacija učestvuje u jednoj od pomenutih sesija, naša delegacija je zbog izuzetne važnosti sve tri teme za srpsku istoriju i državu izrazila spremnost i želju da učestvuje u sve tri sesije što su organizatori i odobrili. Štaviše, našoj školi, predstavniku Srbije, pripala je čast da održi prvu prezentaciju, koju je pripremio učenik četvrtog razreda naše škole - kaže Babić.
Nakon toga je za sve učesnike organizovana "Igra mira", dodaje, a cilj je bio da vršnjaci koji dolaze iz različitih sredina, kroz interaktivne igre istaknu sličnosti između sebe i tako jačaju međusobno razumevanje i poštovanje. U slobodno vreme obilazili Italiju; foto: Dušan Babić
Cilj ovog, i ovakvih projekata uopšte, kaže Babić, je da se mladi iz različitih zemalja upoznaju, shvate koliko su zapravo slični po interesovanjima, da se zbliže i steknu nova međunarodna prijateljstva.
I mi kao škola smo stekli nove kontakte sa nekoliko evropskih škola i nadamo se da ćemo u budućnosti sa njima uspeti da razvijemo neke projektne inicijative koje bi uključile još veći broj učenika - navodi profesor.
Nišlije su u Italiji imali organizovane i slobodne aktivnosti, kaže profesor, pa su u pratnji svojih vršnjaka obišli živopisni srednjevekovni toskanski grad San Điminjano, Sijenu - stari grad, trg i katedralu i centar Firence.
Troškove prevoza i obrazovne, promotivne i informativne materijale o Nišu i Srbiji koje su podelili učenicima u Italiji na projektu "Istorija drugih" finansirala je Opština Medijana.
Komentari
Poslednji komentari
prof dr CVETKO prvi
21:48 // 15. 4. 2017.
U istoriji Srbije , za vreme Velikog rata , kažu da su Francuski brodovi i ladje , spasile SRPSKU vojsku i odvezle sa obala Albanije na Krf i Vido... ne , to nije tačno ! ITALIJANSKI BRODOVI i LADJE su prevezle naše stradalnike do tih
ostrva ! Zašto su nas lažno obaveštavali i učili - niko ne zna ! Kako god bilo , istina je jedna a koja je prava , možemo nagadjati !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.