Niški lekari skeptični prema porođaju u vodi ili kod kuće
Porođaj u vodi i kod kuće, vežbe sa pilates loptom i masaže za opuštanje mišića pred porođaj, mogućnosti su na raspolaganju trudnicama u pojedinim evropskim porodilištima. Sa niškog GAK-a, pak, kažu da je sasvim dovoljno i ovo što srpske porodilje imaju.
Aleksandra M, koja se pre tri godine porodila u Austriji, kaže da buduće majke u toj zemlji imaju mnogo drugačije uslove za porođaj od naših. Svakoj trudnici se, objašnjava ona, na početku trudnoće otvori “pasoš” u koji se upisuju svi pregledi majke, a onda se nastavlja upisivanje bebinih pregleda i vakcina.
Na samom porođaju atmosfera je opuštena, naravno ako nema komplikacija. Kod mene su bili samo "babica" i otac, u svojoj odeći, bez sterilizacije, maski, rukavica i odela, potpuno opušteno. Prisustvo oca je, inače, poželjno, zbog prvog kontakta sa bebom. Ne postoji sterilno okruženje, čak je i jedna "babica" koja je radila sa bebama imala kijavicu - objašnjava ona.
"Prisustvo oca na porođaju je poželjno zbog prvog kontakta sa bebom"; foto: PixabayProcedure se, kaže, strogo poštuju, higijena soba se detaljno održava, sve se stalno dezinfikuje, posteljina se menja svakog jutra, a dva puta dnevno se, kaže, pregledaju rane porodiljama i pomaže im se oko dojenja.
Ne oseća se naša bolnčka atmosfera, nema karakterističnog mirisa, nije nam ništa zabranjeno, bebe su non-stop sa nama. Za sam porođaj imamo izbor - u kadi sa vodom, uz epiduralnu anesteziju, sobu sa pilates loptom, pa čak i krpu koja visi sa plafona da se porodilja drži za nju tokom porađaja - kaže ona.
Analize krvi tokom trudnoće u Holandiji retke
Jedna od glavnih razlika između, na primer, holandske i srpske prakse vođenja trudnoća jeste i to što se, prema svedočenju evropskih porodilja, krv veoma retko daje na analizu tokom tih 9 meseci, a urin gotovo nikad.
Tokom trudnoće ti jednom vade krv, a mokraću ne uzimaju na analizu. Meni je to mnogo čudno jer znam da se u Srbiji pregledi rade češće. I nekako mi to nedostaje, ovde su za trudnoću svi opušteni, kao da se vraćaju onom starom načinu - kaže Marijana koja živi u Holandiji.
Međutim, naše trudnice su uglavnom skeptične prema ovakvoj praksi.
Vođenje trudnoće ovde se razlikuje od doktora do doktora, ali jedno je sigurno: analize krvi i urina, kao i praćenje napretka trudnoće preko ultrazvuka su dovoljno česti. To, prema mom mišljenju, donosi sigurnost i smirenost trudnici jer je prisutna stalna “prismotra” doktora - kaže buduća mama Ljubica iz Niša.
"Porođaj u kući je veoma rizičan", kaže dr Lukić; foto: PixabayNačelnik Ginekološko-akušerske klinike u Nišu Bojan Lukić kaže da redovno davanje krvi nije ničija izmišljotina, već da postoji razlog što se tako radi. Iako, objašnjava, te redovne analize dodatno koštaju državu, za cilj imaju prvenstveno dobrobit pacijentkinje.
Postoje tačno propisani trenuci u trudnoći kada se neke kontrole rade, bilo ultrazvučne, laboratorijske, biohemijske ili mikrobiološke, jer su to trenuci kada se određene komplikacije javljaju i mogu se prepoznati u ranoj fazi - objašnjava Lukić.
Porođaj u vodi ili kod kuće - privilegija ili “performans”?
Dok neke evropske porodilje tvrde da se u njihovim zemljama, kao u Holandiji, promoviše kućni porođaj zbog poznatog okruženja, Lukić smatra da je tako nešto veoma rizično i neodgovorno.
Tako nešto može da preporučuje samo onaj ko ne zna šta je porođaj, jer žena može u roku od dva do pet minuta da iskrvari na smrt. Mi smo sedamdesetih ukinuli vanbolnička porodilišta iz prostog razloga što je zakonodavac propisao da porodilište mora da ima mogućnost da se porođaj završi hirurški, sa salom, anesteziologom i transfuzijom, jer su porođajne komplikacije retke, ali smrtonosne - objašnjava ovaj lekar.
Da li je porođaj u vodi pomodarstvo?; foto: commons.wikimedia.org/ Alberto Perra and Angela GiustiTakođe, i to što je u zemljama EU na raspolaganju i mogućnost da svoju bebu rode u vodi, Lukić naziva “cirkusom”.
Toga nema kod nas. Gde da ih porodimo, gde je bazen, gde je kada? Ne postoje dokazi da je porođaj u vodi iz nekog razloga bolji za majku i dete, jer da postoje to bi bio standard i zakonska obaveza. A ono što su varijacije, hoćemo ovu muziku, onu muziku, to je sve performans. Mi nemamo uslova za to - kaže on.
Lukić napominje i da je upoznat sa opcijama koje se nude porodiljama za porođaj u Evropi i svetu, ali kaže da za svim tim nema potrebe.
Mi nismo ustanova koja je napravljena da bi se pacijentima ugađalo nego da bismo kroz taj trenutak bezbedno proveli majku i dete - objašnjava Lukić.
On smatra da je sasvim dovoljna ovakva praksa vođenja trudnoće i porođaja, kakva se primenjuje kod nas, “i bilo bi bolje samo kada bi se omogućio epidural i kada bi bilo više anesteziologa koji svuda nedostaju”.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Komentari
Poslednji komentari
IVANA
13:24 // 27. 2. 2016.
samo kad bi muz bio tu, pored porodilje. to nije skupo, ali ne daju. da se dezurna ekipa ne sprda sa zenom koja ne sme da se raspravlja, vec da ima nekog ko je uvazava.
nikako
06:21 // 27. 2. 2016.
Neka SE prvo završe da RADE,najosnovnije stvari,ipak je ovo za nas STRUČNI kadar,prvise
Alex 2.deo
00:05 // 27. 2. 2016.
Ja sam čak proveo jednu noć sa suprugom i bebom u sobi.Dete je sve vreme sa majkom inače.Znate šta, ako neko hoće u vodi neka se porodi, to je njegova stvar.Nema šta Lazić i slični da misle i da promišljaju jel treba ili ne,jednostavno postoji neka praksa i rezultati toga u svetu.A našim doktorima bih savetovao da se malo edukuju i ugledaju na strane kolege,naučiće mnogo korisnih stvari!Pozdrav!
Alex
01:39 // 27. 2. 2016.
Izvinjavam se nije Lazić već Lukić.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.