Koliko je važno prepoznati lažne vesti i šta predstavlja medijska pismenost učenici niških osnovnih škola mogu da pogledaju na izložbi Saveta za štampu „Medijska pismenost protiv lažnih vesti“. Otvorena je u Osnovnoj školi Branko Miljković u Nišu, a već početkom decembra seli se u niške gimnazije.
Uz pomoć nastavnika građanskoj vaspitanja i srpskog jezika, učenici na interaktivnoj izložbi analiziraju vesti kako bi naučili koje su to lažne informacije koje im se nameću na internetu.
Kao što postoje jezička, informatička i kompjuterska pismenost, tako postoji i medijska pismenost. Ona nam nikad nije bila potrebnija, nego danas u 21. veku, jer smo izloženi velikom broju medija. Televizija, radio, novine, internet, društvene mreže. Mnogo je medija, a još više vesti i i informacija koje mogu biti netačne i lažne – navodi direktorka škole Tijana Ranđelović.
Kaže da u okviru predmeta Građansko vaspitanje deca uče o načinima na koje mediji utiču na mlade, o vrednostima koje se promovišu i problemima negativnog uticaja na formiranje ličnosti mladih.
Ključ je u obrazovanju. Ako mladi na vreme usvoje prave vrednosti i osposobe se da kritički razmišljaju, moći će da izbegnu sve zamke medijskog jezika – ističe ona.
U narednim danima izložbu će pogledati i učenici ostalih razreda sa svojim nastavnicima i podsetiti se koja su glavna pravila u pisanju vesti, reportaže, intervjua.
Izložba se sastoji od četiri „totema“ koji stoje u prostoru i učenicima nude odgovore na pitanja: zašto su lažne vesti loše iako su zabavne, šta su dezinformacije, ko najčešće širi lažne vesti, kakva je uloga u svemu tome influensera i poznatih ličnosti.
Izložba „Lažne vesti“ je realizovana u okviru projekta “Izgradnja poverenja u medije u jugoistočnoj Evropi i Turskoj – faza dva.”, koji su podržali Evropska komisija i Unesko.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa to je bar lako. Ako je vest pročitana na Rts-u, Pinku, Happy-ju, Prvoj, B92, ili objavljena u Informeru, Alo-u, Telegrafu… – lažna je vest!!!
Gledajte vucica i ukapiracete veoma brzo..