Niški stručnjaci: Alternative cigaretama štetnije, a zakon promeniti, porazno je ne menjati ga zbog turista
Podaci Instituta za javno zdravlje Niš, na Svetski dan bez duvanskog dima, ukazuju da svaka treća osoba u Srbiji puši, te da posle heriona, zavisnost od nikotina se nalazi na drugom mestu. Zbog toga je potrebno više prilagođenih savetovališta, tvrdi Čedomir Šagrić iz Instituta i dodaje da je potrebna hitna izmena zakona o zaštiti građana od izloženosti duvanskog dima.
Svaki treći čovek u Srbiji puši, počinje se još u ranoj mladosti, freepik.com Plan Evropske Unije da do 2040. godine smanji broj pušača na 5%, dok niški stručnjaci kažu da će u Srbiji biti napredak sa 33% smanjiti na 25%, te da trenutno ima preko 800.000 aktivnih pušača.
Kada uđete u svet konzumiranja duvana ušli ste u svet zavisnosti, tada vam bude jasno zašto pušači tako grčevito opravdavaju svoju situaciju i brane je time da je to njihov izbor, a izbor je ono što vam daje slobodu, a niste slobodni ako se nečega teško lišavate. Potrebno nam je mnogo više prilagođenih savetovališta, kako bismo pomogli onima koji žele da ostave duvan i taj proces urade do kraja, jer ne radi se o navici, već klasičnoj bolesti zavisnosti - rekao je Čedomir Šagrić.
Dr Čedomir Šargić kaže da je poražavajuće ne menjati zakon, jer dozvoljeno pušenje privlači turiste; foto: JV / N. Đ. Takođe, Šagrić kaže da je poražavajuće ne menjati zakon, jer dozvoljeno pušenje privlači turiste.
I dalje je na snazi stari zakon o zaštiti građana od duvanskog dima, koji je već zastareo a i do sada se nije sprovodio u dovoljnoj meri. Sve zemlje u okruženju donele su nove zakone i pušenje na javnim mestima je svuda zabranjeno, tako da ostajemo jedina crna rupa koja tu meru ne sprovodi, čak nekada kažemo da je dobro što tu meru nemamo jer će doći turisti. Za mene je poražavajuće da turistički produkt bude dozvoljeno pušenje i uništavanje naše budućnosti - rekao je on.
“Svaka vrsta preventivnih aktivnosti mnogo je jeftinija od onoga što će se desiti u budućnosti"
Prof. dr Milan Rančić upozorava da pasivna izloženost najčešće se dešava u porodicama pušača u kojima ima nepušača; foto: JV / N. Đ. Milan Rančić sa Klinike za pulmologiju UKC Niš rekao je da je početak pušenja u ranoj mladosti veoma štetan, jer se pluća razvijaju do 22 godine, kao i to da pušenje u trudnoći može uticati negativno na bebu i izavati mnoge zdravstvene probleme.
Podaci pokazuju da se u Srbiji veoma rano počinje sa konzumacijom duvana i to je upravo faktor koji nas zabrinjava, jer se produžava pušački staž na pluća koja su još u razvoju. Određen stepen ovih bolesti javlja se i kao posledica pasivnog pušenja i to su upravo one akcije koje možemo sprovesti i pušenje proterati iz javnog prostora kako bismo zaštitili nepušače. Pasivna izloženost najčešće se dešava u porodicama pušača u kojima ima nepušača - rekao je Milan Rančić.
Šagrić i Rančić složni su da elektronske cigarete, kao alternativa nisu bolja opcija, već samo imaju agresivnu propagandu koja promoviše povoljne efekte konzumiranja tih proizvoda. Šagrić kaže da se prelaskom na električne cigarete ne zaustavlja zavisnost, već se samo jedan proizvod menja drugim, na dobrobit duvanskih industrija, koje imaju ogroman profit.
Elektronske cigarete i slični proizvodi nisu slučajno dizajnirani da budu atraktivni mlađoj populaciji i već se vidi da na srednjoškolskim odmorima imamo porast onih koji su probali ili će duže konzumirati elektronsku cigaretu. Ono što te kampanje ne govore je to da aerosoli, koje su produkt zagrevanja na nižoj temperaturi su nešto što utiče na zdravlje. Elektronskim cigaretama ne postižete ništa, jer zavisnost i dalje postoji - rekao je Šagrić.
Pored zastarelog zakona, Šagrić i Rančić smatraju da je veliki problem što pušači ne poznaju štetnost duvanskog dima na razvoj dece, kao i ostalih članova porodice.
Komentari
Poslednji komentari
DimMacan
22:02 // 1. 2. 2023.
Al kad mu udarim čur uz kafu losle jela !? Ih...
Prosvetar
18:25 // 1. 2. 2023.
Apsolutno je neistinito da su alternative cigaretama više štetne, istraživanje koje je radilo zdravstveno osiguranje Britanije je pokazalo da se znatno smanjuje i smrtnost i broj bolesti zamenama za cigarete. Kampanja nije agresivna ja nisam vide ni jednu reklamu nigde, a što se tiče prodavnica tek od skoro možeš da ih kupiš na više mesta, benzinske pumpe i prodavnice.
Nije tačno
13:54 // 1. 2. 2023.
Nije tačno da turisti vole što je dozvoljeno pušenje. Pratim dosta klipova na jutjubu sa strancima, koji posećuju Srbiju ili su se ovde doselili, i većina njih govori kako im je jedna od najvećih zamerki pušenje u ugostiteljskim objektima. Takođe, na sajtu nomadlist.com, gde frilenseri međusobno preporučuju destinacije gde bi mogli da žive i rade, pušenje je na listi najvećih zamerki za Srbiji.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.