Oni koji se protive porukama grafita koji preplavljuju fasade zgrada i spomenike u centru Niša našli su način da promene njihovo značenje tako što dopisuju slova i reči.
Najčešće „borbe“ prepravljanjem grafita vode navijači, ali i grupacije koje, sudeći prema porukama koje ostavljaju, zastupaju fašističke ili antifašističke ideje.
Nekad je cilj samo na bilo koji način ukloniti značenje grafita, pa četiri ocila i svastika postaju kvadratići i kružići. Tekst se često kompletno precrtava ili jedan njegov deo prekriva bojom, tako da od natpisa „Srbija protiv fašista“ ostaje samo „Srbija protiv“.
Međutim, oni domišljatiji nalaze način da, dopisivanjem slova i interpunkcije, tekst dobije značenje koje nije ni u kakvoj vezi sa prethodnom porukom. Tako grafit „delije“ postaje „gde li je?“, „bela sila uvek biće jaka“ dobija oblik „bela vila, uvek biće đaka„, „krv i čast“ prepravljaju u „krv i mast„, a natpis „anti-fa“ postaje „anti-anti-fa„. Na zidovima u gradu čest je i natpis „smrt federima„.
Ovaj „rat grafitima“ posledica je toga što ovakve poruke dugo ostaju na fasadama, smatra Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava.
– Oni koji prepravljaju poruke mržnje pokazuju svoj stav protiv njih jer zajednica ne reaguje i ne skida ih kao što bi trebalo. Klinci koji stalno prolaze pored njih i vide da ih niko ne sklanja shvataju da je to što se poručuje sasvim legitimno – objašnjava Đorđević.
Osim ispisanih poruka koje mnogi smatraju delom vandala, grafiti mogu predstavljati prava umetnička dela i kao takvi predstavljaju deo urbane ulične kulture.
Podsetimo, suma od 300.000 dinara, koliko je iz gradskog budžeta izdvojeno za čišćenje grafita sa javnih površina u Nišu, potrošena je još u maju ove godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Evo da i ja doprinesem:
http://s17.postimg.org/qmtp7gv27/screenshot_119.png (Prosek, nadomak Niša)
http://s17.postimg.org/y42wmoklb/screenshot_120.png
Slike sam ja slikao, tako da slobodno možete da
Grafite na nasim prostorima uglavnom pisu napaljeni klinci inficirani navijackom ideologijom ili nacionalistickim strastima proslih vremena.
Kada malo porastu videce koliko su glupi bili i blesavi.
Zasto ovo nazivate grafitima?
Toliko para za ciscenje? Umesto da se ta ga
mad pohvata pa daoni ili njihovi roditelji
sami plate ta ciscenja.Em se stede pare,em
bi nesto i naucili da se ne isplati te uza
se pisati!
autor teksta se izgleda ne vozi javnim prevozom pa ne zna da je „rat“ nalepnicama po niskim autobusima uveliko u toku.
to naravno niko ne sklanja. a kad upitas konduktere zasto-oni ti samo odbruse…
Ovo su parole a ne grafiti. Naucite razliku.
Na ulazu u zgradu, pored bulevarske pijace:
ČEKAMO VASU
Na sta je konkretno potrosena suma od 300.000 din?
mediokriteti!
Gde-li-je sever? Navijajte ljudi za radnički iz Niša, a ne za nekakve gubitaše iz Beograda koje svaka evropska ekipa redovno rastura u kvalifikacijama!