Novac kočnica za master u Londonu

Iako je posle osnovnih studija međunarodnih odnosa u Londonu primljen i na master studije na City University London, Stefan Nikolić iz Sokobanje možda će morati da odbije ovu jedinstvenu priliku za školovanje jer nema novca za školarinu.

Godišnje master studije iz oblasti međunarodne politike i ljudskih prava koštaju 13.000 funti koje porodica Nikolić ne može da priušti zbog teške finansijske situacije.

– Čim sam saznao da sam primljen na univerzitet koji je u rangu sa Kembridžom i Oksfordom, za pomoć sam se obratio Ministarstvu za omladinu i sport, pisao sam predsedniku, premijeru, kompanijama, od nekih još čekam odgovor. Na sajtu Univerziteta našao sam podatak da se svake godine prijavljuje oko 20.000 studenata iz celog sveta, a na sve master programe primaju ukupno 500 – kaže Stefan.

Iz Ministarstva su ga uputili na Fond za mlade talente koji uspešnim studentima stipendira nastavak školovanja u inostranstvu, međutim, jedan od uslova konkursa onemogućava da je Stefan dobije.

– Postoji uslov da je kandidat makar godinu dana osnovnih studija završio na „akreditovanoj visokoškolskoj ustanovi u Srbiji“, a ja sam studirao samo u inostranstvu. To nema smisla jer onda znači da je onaj ko je ovde studirao, pa otišao u inostranstvo, u stvari izgubio godinu dana – razočaran je ovaj momak.

On kaže da je mala verovatnoća da dobije stipendiju ili bar kredit od nekog britanskog fonda jer ga u tome „koči pasoš“ jer su oni, kako objašnjava, uglavnom namenjeni studentima iz Amerike i zemalja Evropske unije. 

Za međunarodne odnose i ljudska prava Stefan se zainteresovao dok je išao u nišku Gimnaziju „Stevan Sremac“ jer se tokom trećeg razreda školovao u Americi u programu razmene „A-smile“.

– Učestvovao sam na brojnim konferencijama i projektima u Londonu, Briselu, Moskvi, Čikagu, zemljama regiona i Evropske unije. Međunarodno iskustvo me je motivisalo da ovu oblast prenesem i na akademski nivo – kaže Stefan.

Dok je studirao na univerzitetu Hult International Business School bio je toliko uspešan da je tamo radio kao asistent i dobijao priznanja za uspehe, tako da je zaslužio specijalnu „diplomu sa počastima“. Skoro celokupne troškove ovog školovanja pokrivao je sam Univerzitet. 

– Moja je želja da se vratim u Srbiju i radim za državu taman onda kada treba da počnu pregovori sa Evropskom unijom. Želim da ovde donesem znanja i iskustva i svoju zemlju učinim boljim mestom za život – priča Stefan.

Da li će opet otići u London, Univerzitetu treba da odgovori do 17. avgusta kada bi počeo da sakuplja dokumentaciju za vizu. 

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

14
  1. E, pa, sine- zasuci ti lepo rukave i nadji posao kao i hiljade tvojih vrsnjaka iz celog sveta koji svi i studiraju i rade u isto vreme i tako placaju troskove i zivota i studija. Nisi jedini.

    • Pa on je radio i zavrsavao osnovne akademske studije sam…Ovo su master studije,koji posao da radi da bi zaradio toliki novac? jedino nesto ilegalno…i kako bez vize?

  2. e sad pošto studiraš ljudska prava, znaš sigurno da je tvoje pravo da radiš i zaradiš i platiš sebi školarinu, takođe imaš pravo da upišeš faks za koji imaš novca, a ne da trčiš pred rudu

  3. i da dodam… nisi studirao u srbiji, hoćeš da nastaviš van, da ostaneš da radiš tamo i zarađuješ mnogo, ali bi ipak da ti srbija plati… ma doviđenja….

  4. Koliko njih je otišlo sa stipendijama u inostransvo a nije se vratilo,kažu nema uslova.Vratite se ovde svi umni i pametni koji ste školovani o trošku države i napravite uslove za Vas i za našu decu!

  5. Radio sam za vreme osnovnih studija kao sto je j receno u tekstu i tako pokrivao troskove zivota i ostatak skolarine koju fakultet nije mogao da pokrije. Sada vizu nemam i ne mogu !legalno! nista 🙁

  6. Ja sam danas ispunio uslov da pojedem sniclu sa krompiricima i popijem neko lepo strano pivo, al ga nisam zaradio, pa cu morati da se zadovoljim przenim jajima sa paprikom.

  7. Žao mi je što tako mislite a još više mi je žao što ispunjava sve uslove a samo će zbog novca morati da odbije ponudu. Molim vas da još jednom pročitate članak.

  8. Nigde nije rekao da „će da ostane da radi tamo i zarađuje mnogo“. Ovo je žalosno. Ako već nemamo novca da mu pomognemo možemo bar da mu stavimo do znanja da ima podršku.

  9. Čovek se trudi da napravi nešto od sebe, i to ne na nekom levom fakultetu tamo negde, već tamo gde bi mnogi dali sve da bi se školovali. Svaka mu čast na trudu, i treba da nastavi.

  10. Sramota je da nema nikakvu podrsku od svoje drzave, u koju bi se, inace, kasnije vratio. Ne razumem ljude koji ga ne podrzavaju, cemu opste takav stav? Ono sto je on uspeo treba da se postuje.

  11. Svaka cast buraz! Samo napred i neka ti je sa srecom da se nadje kakva firma ili da se vlast javi da iskoristi sve prilike da ukljuci mlade odgovorne ljude u spasavanju nase zemlje.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.