Nove cene u Parku prirode "Stara planina" - dan branja pečuraka 120 dinara
Ko želi da u komercijalne svrhe napravi fotografiju u Parku prirode Stara planina, ubuduće će za to morati da plati 2.000 po danu, a novim cenovnikom koje je donelo JP Srbijašume, ko želi da prespava u šatoru na ovoj planini moraće da plati 30 dinara dnevno po metru kvadratnom šatora.
Polovinom prošlog meseca doneta je Odluka o naknadama za korišćenje zaštićenog područja Parka prirode Stara planina kojom su utvrđene nove cene za korišćenje zaštićenog područja, a novi cenovnik donosi nekoliko zanimljivih podataka.
Godišnja naknada za kamp prikolice je 3.800 dinara, a vlasnici vikendica i vila za odmor plaćaće 100 dinara po kvadratnom metru. Svaki kvadrat restorana, objekta brze hrane, bara ili kafane, koštaće vlasnike 800 dinara - navodi se u odluci.
Novim cenovnikom predviđeno je da vlasnik hotela plaća godišnju naknadu 1.200 dinara po krevetu, a vlasnik kuće za seoski turizam 430 dinara.
Interesantno je da će sakupljači gljiva, lekovitog bilja i drugih šumskih plodova plaćati godišnju taksu od 1.800 dinara, ako žele da gljivare 7 dana platiće 450 dinara, a jedan dan u šumi u sakupljanju pečuraka i bilja koštaće ih 120 dinara.
Sa druge strane, godišnja naknada koju će lovci plaćati iznosi samo 1.000 dinara, dok na dnevnom nivou ona iznosi 225 dinara.
Snimanje igranih filmova staje 12.250 dinara po danu, za dokumentarne je 5.000, a za snimanje reklama tokom jednog dana moraće da se plati 20.000 dinara - stoji u odluci.
Komentar odluke o novim cenama nismo mogli da dobijemo od upravnika Parka prirode Stara planina Darka Đorđevića čiji je mobilni telefon nedostupan, a kako kažu u Šumskom gazdinstvu "Pirot", on je na terenu upravo na Staroj planini gde ne postoji kompletna pokrivenost mobilnom mrežom.
Novac koji će se na ovaj način prikupiti koristiće se za zaštitu, razvoj i unapređenje Parka prirode Stara planina, a celokupan cenovnik dostupan je na uvid ovde.
Komentari
Poslednji komentari
Mak
00:24 // 15. 4. 2019.
Ovo je porez preko poreza!!! Kako oterqati ljude iz prirode nego nametnuti im razne dazbine da placaju i eto praznih suma i planina, da se ne vidi kako se potkrda i unistava priroda!
Djordje trickovic
15:49 // 14. 4. 2019.
Sve to nevalja mi ribolovci smo prosle godine placali dozvolu 3000 din jezero je bilo puno a ove godine 6000 din a jezero nema nepostoji riblji fond unisten traze samo pare a nikakvi uslovi nepruzaju sam o krivolov za takvu vlast i ti sto to odlucuju do sad sam branio krivolov i mrzeo i stitio jezero sad vise ne
Bojan stankovic
11:48 // 13. 3. 2020.
Plaćao si 4000 a ne 3000 i ta cena se nije menjala 11 godina odgovara vam kad vam plate povećaju a neodgovara kad treba dozvola da poskupi ako si ljubitelj ribolova plati i uzivaj ako ne traži uživanje na drugom mestu
bane
12:04 // 14. 4. 2019.
Znači, ako želim da kampujem MESEC dana (sa malim šatorom) moraću da platim oko 3600din. Isto toliko platiće vlasnik vikendice od 36m2 za GODINU dana. Ili, ako postavim kiosk sa brzom hranom (oko 4m2) onda ću na godišnjem nivou plaćati 3200din. Itd, itd...Realno :(
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.