Promo tekst

Nove tehnologije u bolnicama “Adžibadema” za novu nadu najtežim pacijentima

autor: B. A.
Truebeam aparat prof dr Meric sa pacijentkinjom foto Acibadem

Na stručnom simpozijumu koji se održao u Nišu, na kome je prisustvovalo 200 lekara sa juga Srbije, najbolji stručnjaci turskog zdravstvenog sistema Adžibadem predstavili su nove tehnologije u lečenju onkoloških pacijenata, kao što su Gama nož i Galijum tehnologija.

Jedna od Adžibadem bolnica u Istanbulu ima najnoviji Gama nož Icon, koji spada u radio-terapijsku metodu lečenja, a koristi se onda, kako objašnjava doktor Merić Šenguz, specijalista radijacione onkologije, kada se tumori nalaze na nezgodnim mestima i čije uništenje operacijom može dovesti do drugih oštećenja.

Novi aparat, za razliku od onog koji postoji u Srbiji, ima sve stare komponente, ali sa dodatim inovacijama pomoću kojih možemo lečiti veće tumore, kao i tumore koji se nalaze u kritičnim regijama, kao što je optički nerv – kaže doktor Šenguz.

prof.-dr-Šenguz-Merić
Ovom tehnologijom se, prema rečima doktora Šenguza, sada uspešno mogu lečiti i tumori veličine 4 cm ili 5 cm. Uglavnom se koristi za benigne tumore poput meningioma, ali se pokazao uspešan i u lečenju malignih tumora u mozgu i metastaza, jer se pomoću nove tehnologije ne zrači cela glava pacijenta, već se locira i zrači samo oboleli deo, što je prema rečima lekara, veoma bitno kada su u pitanju pacijenti koji ne mogu podneti radijaciju čitave regije.

U radio-terapiji, koriste se i Sajber nož i Truebeam aparat, a razlika je u preciznosti i vremenu zračenja. Gama nož veoma je precizan čak i kada je tumor mali, Sajber nož ima kapacitet da tretira skoro sve tumore mozga, ali i tumore u telu, dok se Truebeam-om oboleli deo tretira visokim dozama u kratkom vremenskom periodu, ali se zdravo tkivo minimalno izlaže radijaciji, a sama sesija traje desetak minuta.

Truebeam je bezbedan, komforan i veoma uspešan. Kod velikog broja pacijenata uočen je prestanak rasta tumora nakon tretmana, dok su kod velikog broja uočena značajna smanjenja tretiranih lezija – kaže dr Šenguz.

Pet-skener,-foto-Acibadem
Vest za pacijente obolele od karcinoma u Srbiji, svakako je i mogućnost lečenja Galijum tehnologijom. Prof. dr Erkan Vardareli, specijalista nuklearne medicine, objasnio je na koji način funkcioniše ovaj vid dijagnostike i terapije koji se uveliko primenjuje u bolnicama Adžibadema.

Galijum tehnologija najčešće se koristi kod pacijenata obolelih od raka prostate, ali se koristi i za otkrivanje i lečenje karcinoma u čitavom telu. Ovo je novi aparat, takozvani teranostik, zato što se koristi i u dijagnostici, ali i u terapiji – objašnjava doktor Vardareli.

Zahvaljujući galijum generatoru, u telo pacijenta se unosi biološki aktivan molekul, koji, kako kaže doktor Vardareli, blokira aktivnosti specifičnih molekula čime se zaustavlja rast i širenje tumora. Sama procedura, kako kaže, nije neprijatna, a pacijent je u bolnici oko sat vremena.

prof.-dr-Erkan-Vardareli,-specijalista-nuklearne-medicine-u-klinici-Acibadem,-foto-Acibadem
Za dijagnostiku je potrebno da se ova tehnika obavi jednom, dok se u terapiji ona koristi 4 puta u toku 2 meseca. Iako stepen radijacije nije visok, on postoji, te se ozračenim pacijentima savetuje da makar jedan dan ne borave u blizini dece i trudnica – kaže doktor Vardareli.

Predstavništvo Adžibadema u Nišu nalazi se u Ulici Dragiše Cvetkovića 30, a sve dodatne informacije mogu se dobiti na 018/ 538 610 i 060/ 33 99 315, kao i putem mejla acibadem.nis@gmail.com ili na www.acibadem.rs.

Autor:
B. A.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Jes da su nas gazili 500 godina ,ali svaka im čast na lekarima koje imaju i na znanju i želji, da svoje znanje prenesu našim lekarima koji su humani i koji su sa verom dali zakletvu Hipokratu. U Makedoniji imaju svoje klinike koje su za svaku pohvalu a o tome svedoče mnogi izlečeni , još uvek živi pacijenti, iz svih oblasti medicine.Svaka im čast!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.