Novi priručnik za roditelje - da deca smislenije i bezbednije koriste internet
Medijska pismenost, internet nasilje, predrasude i stereotipi - neke su od tema onlajn priručnika za roditelje u Srbiji koji su objavili Ministarstvo kulture i informisanja i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Autori kažu da će priručnik pomoći roditeljima da usmere decu ka bezbednom, smislenom i odgovornom korišćenju interneta.
Priručnik bi trebalo da pruži roditeljima, ali i drugim odrasim osobama koje provode vreme s decom, osnovna znanja o medijskoj, digitalnoj i informacionoj pismenosti. Sadrži i savete o tome kako pomoći deci da dolaze do informacija.
Trebalo bi da pomogne roditeljima da usmere decu ka bezbednom korišćenju interneta; foto: USAID i Ministarstvo kulture i informisanjaIz USAID-a i Ministarstva navode da je nastao kako bi pomogao roditeljima da se snađu u kompleksnom digitalnom okruženju. Poručuju roditeljima da nije bitno samo koliko vremena deca provode na internetu, već i kako ga provode.
Vreme koje mladi provode pred ekranom često je zabrinjavajuća tema za roditelje, jer ispred ekrana deca i omladina često provode više vremena nego u realnom prostoru, kako bi se družili sa prijateljima, zabavili, informisali i učili. Stoga je izazov današnjih roditelja, iako nevidljiv, možda najveći do sada, jer se ponekad čini kao da oni i njihova deca ne žive u istim svetovima - piše u saopštenju.
Psihološkinja i jedna od autorki priručnika Ana Mirković kaže da bi priručnik trebalo i da reši problem nerazumevanja između roditelja i dece, nastao zato što deca odrastaju u digitalnom okruženju.
Kreirali smo ga tako da na jednostavan i jasan način pomogne roditeljima da započnu komunikaciju sa svojom decom na temu medijske pismenosti, internet nasilja, stereotipa, predrasuda i mnogih drugih izuzetno kompleksnih tema koje se najčešće izbegavaju, a veoma su važne kako bi se dete što bolje snašlo u medijskom i digitalnom prostoru koje ga okružuje - objašnjava Mirković.
Autori dodaju da istraživanje CeSID-a pokazuje da se 79 odsto mladih u Srbiji informiše preko društvenih mreža i da influenseri utiču na čak 50 odsto dece koja imaju od 12 do 14 godina.
Priručnik je nastao u okviru programa “Nova pismenost”, a iz Ministarstva i USAID-a najavljuju i obuke za roditelje na temu odgajanja dece u digitalnom dobu.
Komentari
Poslednji komentari
Bojan
13:50 // 10. 5. 2022.
Ne rekoste samo kako doci do prirucnika
Milan T
12:01 // 15. 5. 2022.
Pripadam relativnoj starijoj generaciji i malo mi je nesvatljivo da se ne uloži malo truda ( samo dva klika mišem )
https://medijskapismenost.com/wp-content/uploads/2022/04/Priruc%CC%8Cnik-za-roditelje_260-x-171-mm_web.pdf
dd
12:18 // 10. 5. 2022.
Zabraniti telefone deci do 16 godine
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.