O zagađenju i zaštiti reka, planina i vazduha aktivisti iz cele Srbije razgovaraju u subotu sa Vranjancima
Zaštita reka Stare planine i Pčinje, zagađenje vazduha u Smederevu i Surdulici, zagađenje zemljišta i voda od rudarenja u Bosilegradu, izgradnja prvog durlanskog parka u Nišu neke su od tema o kojima će Vranjanci u subotu, na šetalištu, moći da razgovaraju sa 10 ekoloških aktivista od Beograda do Trgovišta. Performans će trajati tri sata, a počinje u 12.
Simbolično, organizatori su ovaj događaj nazvali “Ekološka živa biblioteka”, a aktiviste sa kojima će građani moći da razgovaraju o stvarima kojima se oni bave i njihovim iskustvima “živim knjigama”.
Biće reči i o mreži ekoloških organizacija jugoistočne Srbije, udruživanju eksperata u Nacionalnu ekološku asocijaciju, pritiscima na aktiviste, političkom angažovanju nekih od ekoloških pokreta.
Živa biblioteka u Vranju prva je od 8, koliko je planirano u okviru Međunarodnog projekta “Osnaživanje zajednice putem živih biblioteka”.
Iza ideje stoji češka organizacija “Re-connect” u saradnji sa “Generatorom”, a projekat finansira Međunarodni Višegradski fond.
Reč je o inovativnoj metodi rada sa ljudima na podizanju svesti o marginalizovanim grupama, stereotipima, diskriminaciji, koja je nastala u Danskoj početkom 2000. godine.
Učesnici Žive biblioteke u Vranju
Olivera Milošević, Zeleni ključ iz Niša
dr Dragana Đorđević, naučna savetnica na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju iz Beograda
Anika Živanović, novinarka, Udruženje Tvrđava iz Smedereva
Milenko Jovanović, Nacionalna ekološka asocijacija Beograd
Minja Nikolić, penzionerka iz Temske (Stara planina), nezavisna odbornica u SO Pirot, a uskoro i poslanica "Moramo" u Narodnoj Skupštini
Desimir Stojanov, bivši predsednik MZ Rakita i borac protiv MHE
Marija Peternel, Udruženje Zeleni zid iz Niša (prvi durlanski parkić)
Branko Mitov, penzioner i borac protiv zagađenja reka u Bosilegradu
Slađan Stojiljković, preduzetnik iz Vranja, poreklom iz Donjeg Stajevca, borac protiv MHE na rekama Pčinji i Tripušnici
Dragana Đorđević, učiteljica i ekološka aktivistkinja iz Vranja
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.