Obeležena 105. godišnjica od formiranja "Gvozdenog puka"
U kuršumlijskom selu Igrište gde se tokom Prvog svetskog rata 17 meštana dobrovoljno prijavilo u jedinicu Drugog pešadijskog puka “Knjaz Mihailo” i gde je zasad podignut jedini spomenik u Toplici čuvenom "Gvozdenom puku", obeležena je 105. godišnjica od formiranja ove najodlikovanije srpske vojne jedinice.
Vence na spomenik u Igrištu položili su predstavnici Vojske Srbije, Udruženja "Gvozdeni puk" iz Igrišta, Opštine Kuršumlija i boračkih organizacija iz Toplice. Vence položili mnogobrojni poštovaoci; foto: Udruženje "Gvozdeni puk"
Predsednik Skupštine Udruženja "Gvozdeni puk" Radosav Petrović naglasio je da su od 17 boraca iz ovog sela, njih 14 dali svoje živote za slobodu Srbije.
Naredne godine, kada se bude obeležavala stogodišnjica od završetka Velikog rata, u selu će biti otvorena Spomen soba gde će biti izložene fotografije i dokumenta o šestogodišnjem borbenom putu pripadnika "Gvozdenog puka" – rekao je Petrović.
Tokom ceremonije obeležavanja, istaknuto je da su pripadnici "Gvozdenog puka" učestvovali u tri rata, dva balkanska i u Prvom svetskom ratu. Spomenik u Igrištu je zasad jedini spomenik ovoj elitnoj jedinici; foto: Udruženje "Gvozdeni puk"
Nakon opšte mobilizacije, koja je sprovedena 3. oktobra 1912. godine u Prokuplju, u stroju se našlo 4.744 mladića starosti od 21 do 31 godine. Tri petine sastava Drugog pešadijskog puka činili su Topličani i Kosaničani, a po jednu petinu Jablaničani i Zaplanjci – rečeno je tokom svečanosti.
Istoričari podsećaju da su nakon samo 20 dana vojnici puka učestvovali u poznatoj Kumanovskoj bici, te da je najvišim srpskim odlikovanjem, ordenom Karađorđeve zvezde sa mačevima odlikovano 255 oficira, podoficira i vojnika.
Zastava "Gvozdenog puka" je bila najodlikovanija zastava srpske vojske i nikada nije pala u ruke neprijatelja.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.