Obojene “zebre” na niškim ulicama menjaju se plastičnim

autor: J. Adamović
Pesacki prelaz foto
Trebalo bi da novi pešački prelazu duže potraju; ilustracija; foto: Pixabay

Pešački prelazi na centralnim niškim ulicama, ali i u školskim zonama, uskoro će umesto iscrtanih “zebri”, koje se neretko jedva i vide, jer se brzo brišu, biti obeleženi “debeloslojnom plastikom”, kaže većnik Igor Vojinović. Postavljanje novih prelaza za pešake je počelo 20. juna, kaže, a do početka školske godine bi trebalo da bude završeno.

Plastične “zebre” će izgledati isto, ali će biti uočljivije, pojašnjava Vojinović, a materijal je trajniji u odnosu na klasične. Nove „zebre“ mogu da potraju od 3 do 5 godina u zavisnosti od toga koliko često automobili preko njih prelaze.

Iako su one skuplje od iscrtanih, kaže većnik, manji su troškovi održavanja, pa će se tu uštedeti.

Signalizacija izgleda vizuelno identično kao i kada se radi bojom, jedina je razlika u tehnologiji obeležavanja i materijalima koji se koriste. Samim tim se značajno unapređuje bezbednost saobraćaja na navedenim saobraćajnicama – objašnjava Vojinović.

Debeloslojnom plastikom obeležiće se pešački prelazi u ulicama Generala Milojka Lešjanina – od Knjeginje Ljubice do Trga Kralja Milana, Voždovoj i Bulevaru dr Zorana Đinđića – do raskrsnice sa Sremskom ulicom, kao i u zonama škola.

Ukupna sredstva za održavanje saobraćajne signalizacije (horizontalne, vertikalne i svetleće) su planirana u iznosu od 72 miliona dinara. Ovo su sredstva iz koje se održavaju oznake na kolovozu, saobraćajni znakovi, semafori i izmenjiva saobraćajna signalizacija – kaže većnik.

Novac je predviđen Programom održavanja komunalne infrastrukture javnog zemljišta gradskog i seoskog područja, dodaje Vojinović, u okviru finansijskog plana za ovu godinu.

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. da ne bude ta plastika klizava pa da bude nesreca jer ne moze da se zakoci

  2. Ne znam samo kako cete da postavite te zebre na semaforu kod Suda, jel ce da prate one grbine po asfaltu il’ cete da ih postavite u vazduhu?

  3. Zamolio bih urednike da pitaju većnika za više informacija,
    i to:
    Koja je firma koja pravi i isporucuje te „plastične zebre“ ?

    Zbog čega su se odlučili za iste ?

    I gde su dobili ideju za te „plastične zebre“, jel isto od bugara kao za crvene zebre tj. od zemlje EU koja u praksi ima i gde se pokazalo kao dobro rešenje.

    U suprotnom ako se javnost ne obavesti ovo ce jos jedna propala „ideja“ tnx.

  4. Sve što je potrebno kako bi se linije što duže zadržale jeste čišćenje i usisavanje prašine na mestu iscrtavanja. Lično sam video kako to rade u nama bratskoj Nemačkoj. Ovi naši iscrtaju linije na prašini, pa posle prve kiše sve se izbriše. Eto, nikakve plastike i trošipare vam nisu potrebne.

  5. Sigurno bice bolje od one farbe sto kupili koja traje 15 dana . katastrofa . To treba da se ispita sa kojom bojom rade ostale ulice sve ce biti jasno

  6. Jel neko proverio da li je ovo u skladu sa saobraćajnim pravilima i propisima, u smislu bezbednosti ili je neko uvezo plastične table?

    Ovde će ljudi noge da lome najesen, jer je to udliv vode loš, dakle tužbe za naknada štete od grada su sledeće.

    nije ovo experimentalno odeljenje, što ne zaposlite nekog pismenog?

  7. Razmislja li neko od tih gradskih vecnika? Zima, sneg, pesaci…? Kog sve mi gradjani placamo…uzas!

  8. da li neko misli o motociklistama . to je smrt za nas . hvala vam

  9. Samo neke improvizacije, pa na semaforu kod suda, ima toliko naguzvanog asfalta, da ne znam kako cete bilo sta da zaheftate. Ova farba za puteve kod nas, ne traje ni 20dana-proverite. Ako ste nesposobni i ne znate kako, idite do neke metopole, Beč, Minhen, Milano, pa vidite kako to normalan sve radi!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.