Obradović prekinuo štrajk, podrška Novinarske mreže
Na preporuku lekara Vukašin Obradović osnivač nedeljnika Vranjske prekinuo je štrajk glađu koji je započeo juče. U međuvremenu je više od 150 novinara iz regiona dalo potpis podrške za prekid štrajka, kao i za podršku Stevanu Dojčinoviću protiv kojeg Pokret socijalista vodi hajku nakon teksta o stanu Aleksandra Vulina.
Obradović je, kako piše N1, počeo da uzima hranu, a primio je i terapiju protiv dehidratacije.
On je sinoć prebačen u bolnicu iz svoje redakcije u kojoj je bio od juče ujutru. Jutros je bio u stabilnom stanju, ali je odbijao hranu.
Podsetimo, Vranjske su prestale da izlaze prekjuče, a Obradović je juče ujutru rešio da gladuje u znak protesta.
Novinarska mreža podržala odluku kolege, podrška za Dojčinovića
Više od 150 novinara iz Srbije, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske i sa Kosova*, potpisalo je peticiju kojom od vlasti i međunarodnih institucija traži da im se obezbedi minimum uslova za bavljenje novinarskim poslom.
Predsednici pojedinih udruženja novinara iz pomenutih država i njihove kolege podržale su odluku Vukašina Obradovića da obustavi štrajk, ali i podsetile na teško stanje u kojima mediji u Srbiji funkcionišu.
Jedan od primera su Vranjske koje se gase nakon 23 godine, a drugi je slučaj Stevana Dojčinovića, urednika KRIK-a, koji preživljava hajku Pokreta socijalista, jer su njegove kolege pisale o sumnjivoj kupovini stana aktuelnog ministra odbrane Aleksandra Vulina.
Alarmantnijeg poziva na pomoć od poteza Vukašina Obradovića, koji je svoj život stavio na kocku zbog situacije u profesiji i zemlji – nema. Realnost odnosa vlasti prema novinarima koji časno rade svoj posao ilustruje i poslednji primer urednika portala KRIK, Stevana Dojčinovića, na kojeg je stranka ministra odbrane Srbije Aleksandra Vulina, nakon objave teksta o nepravilnostima oko kupovine stana, pokrenula hajku - stoji u tekstu novinarske mreže.
Naglašava se i da se na postjugoslovenskom području stvara atmosfera otvorenog lova na novinare. U takvoj atmosferi, navodi se u saopštenju, nemoguće je baviti se ovim poslom.
Ovaj put zahtevamo od svih međunarodnih organizacija da konačno krenu da rade u interesu naše profesije i interesu samog društva za čiju demokratizaciju imaju mandat, posebno otkad je Srbija postala kandidat za prijem u EU - stoji u saopštenju.
Kompletan tekst Novinarske mreže, kao i sve potpisnike, možete pročitati u dokumentu u nastavku teksta.
Dokumenti za preuzimanje
- Tekst podrške i potpis novinara (preuzmi) - 59.00 KB
Komentari
Poslednji komentari
Milos Djokic
13:22 // 21. 9. 2017.
Dok gradjanji Srbije ne shvate da su novinari i njihov posao , advokati i njihova borba za pravo i doktori jedne od najbitnijih profesija u zemlji i da se mora osigurati njihov polozaj.
A ne na sve nacine evo vidimo kako za novinare, pritiskom na advokate i ne obezbedjivanju uslova rada za doktore - te svi odlaze van.
OD A.V. gluposti bice nam bolje ! za 2-3 god.nema nista !
Najgora vlast do sad
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.