"Od Golubačke tvrđave do najlepšeg dela Dunava – lepote Srbije pod zaštitom UNESCO-a"
Zbog posebne geološke, prirodne, istorijske i kulturne vrednosti, koja je značajna ne samo za Srbiju, već za čitav svet, UNESCO je jula prošle godine Đerdap proglasio prvim geoparkom u Srbiji. Tako je lepota ovog bisera istočne Srbije, kroz koji, kako mnogi tvrde, protiče najlepši deo Dunava, i zvanično postala turističko blago Balkana.
Đerdapska klisura, Lepenski vir, Golubac, Rajačke pivnice – ovo su samo neke od sigurnih stanica svih turista koji reše da posete istočnu Srbiju i Geopark Đerdap. Ovo prirodno, kulturno i istorijsko blago naše zemlje obuhvata površinu od 1.330km2, predstavljajući svojevrsni muzej na otvorenom. Prirodna jedinstvenost predela ogleda se i u jedinstvenoj flori gde je pristuno više od 1100 vrsta i podvrsta različitih biljaka.
foto: Irena Petrović;U Nacionalnom parku Đerdap postoji 9 obeleženih staza za pešačenje, koje vas vode na prelepe vidikovce. Najpoznatiji su Ploče i Kovilovo, ali tek kada sve obiđete videćete zašto je ovo najveći i najlepši nacionalni park u Srbiji“, navodi Ivan Morarević iz Turističke agencije „Đerdap travel.
foto: Željko Vladić;Đerdapom, svojom grandioznošću i značajem, dominira Đerdapska klisura u dužini od 100 kilometara plovnog puta reke Dunav. A sam Dunav kao da je najlepše sačuvao za Đerdap. Ovde je najširi (6km), najuži (140m) i najdublji (90m) na svom toku do Crnog mora. Zato je i najveća turistička atrakcija Đerdapa upravo krstarenje kroz Đerdapsku klisuru.
Kada zaplovite Dunavom, on će vas voditi kroz prošlost - od Lepenskog vira i najstarije kulture Evrope, preko rimskog puta ka čuvenom Trajanovom mostu i Trajanovoj tabli, do Tvrđave Golubački grad, grandioznog utvrđenja koje gospodari ovom rekom - priča Morarević.
foto: Irena Petrović;Manastir Tumane, Rajkova pećina, Valja Prerast, Beli izvorac, vodopad Blederija, kanjon Vratne, manastir Bukovo, muzej Đerdapa, HE Đerdap I, Rajačke i Rogljevačke pivnice, stara Kladovska čaršija, Donji Milanovac i Golubac – ovo su samo neki od lokaliteta koji turistima godinama privlače najveću pažnju.
Takođe, kao svi delovi Srbije, i istok ima svoje specifične gurmanluke, koji u sebi nose priču i tradiciju ovog podneblja.
Obavezno planirajte da probate grilovani bareni (vlaški) sir, "mamaljigu" kačamak od belog kukuruznog brašna, plašinte, alasku riblju čorbu i somovinu na žaru. Ako vam ponude jagnjetnu u mleku i barenu ovčetinu na Miroč planini, nemojte da se dvoumite. Ljubitelji vina neka potraže Tamnjaniku, autohtonu sortu negotinskog vinogorja - kaže Morarević.
foto: Ivan Morarević;Đerdap se odavno prilagodio turistima, pa tako nudi različite smeštaje – hotele, vile, kuće, apartmane i sobe, sa brojnim uslugama, koje mogu da se prilagode svačijem džepu. Oni koji odluče da svoj odmor ili vikend provedu tamo i da se uvere zašto je UNESCO odabrao baš Đerdap, sve potrebne informacije mogu naći na sajtu Turističke agencije Đerdap travel www.djerdaptravel.rs.
Osim što je objedinio smeštajne kapacitete, sajt pruža mogućnost i za rezervisanje karata i ulaznica za tvrđave, muzeje i vidikovce Nacionalnog parka Đerdap. Tako turisti dobijaju ponudu na jednom mestu, a ugostitelji i vlasnici smeštajnih kapaciteta mogućnost da se besplatno promovišu i lakše dođu do gostiju. Na sajtu je i opcija "Odmor prilagođen vama" gde potpuno besplatno turisti mogu da dobiju program putovanja, kao i male tajne i savete lokalnih vodiča. foto: Željko Vladić;
Sredstva za ovaj projekat dobijena su na konkursu Evropske Unije i Nemačke kancelarije GIZ u Srbiji u okviru projekta "EU za tebe". To je, kažu iz agencije, bio osnov za nastavak poslovanja I pripremu za naredne sezone.
Komentari
Poslednji komentari
Marin muž
16:14 // 10. 4. 2021.
Maro, dovukuj se kući, izgore sarma!
Mara
11:13 // 10. 4. 2021.
Fantastično
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.