Odbor za ljudska prava Vranje: Ubistvo 27-godišnjakinje potvrđuje manjkavost sistema
U Srbiji je za dve decenije ubijeno više od 300 žena, samo od početka godine u porodično-partnerskim odnosima su ubijene 3 žene, a za još jednu postoji sumnja da je ubio suprug, dok je u Pčinjskom okrugu od 2014. godine ubijeno 13 žena, kažu iz vranjskog Odbora za ljudska prava. Podaci, zaključuju, pokazuju da zakonske mere i strategije usmerene na sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama nisu na adekvatan način odgovorile.
Iz Odbora za ljudska prava kažu da su ubice najčešće muškarci, a najveći broj ubistava počinjen je vatrenim oružjem i nožem. Upozoravaju da brojke mogu biti i veće, jer su podaci prikupljani iz medijskih izveštaja, a zvanična statistika o broju femicida u Srbiji još ne postoji.
U Vranju je u subotu, 20. februara, 27-ogodišnjoj devojci, u centru grada i pred očevicima, brutalno oduzet život od strane muškarca. U isto vreme kada se ubistvo desilo, tim SOS Telefona Vranje smestio je još jednu ženu u Sigurnu kuću, zbog direktnih pretnji ubistvom od strane supruga. Ovi događaji pokazuju nam koliko su nasilje i degradiran položaj žena duboko ukorenjeni u našoj okolini - kažu iz Odbora.
Dodaju da je osumnjičeni za ubistvo Vranjanke čovek koji je već ranije osuđivan za ubistvo, kao i za pokušaj ubistva žena, pa treći napad potvrđuje da je sistem zakazao.
Postavlja se pitanje da li se ubistvo 27-godišnje devojke moglo sprečiti? Mediji navode da je ubica povratnik sa ratišta i da je u jednom od prethodnih sudskih postupaka detaljno objašnjavao ratne strahote. Treći brutalni napad potvrđuje manjkavost sistema u kome nisu razvijene procedure praćenja i kontrole bivših osuđenika za nasilje prema ženama i devojčicama i povratnika sa ratišta, kao i dobre procene bezbednosnih rizika - dodaju iz Odbora.
Mreža žena protiv nasilja, SOS telefon i Kutak za devojke Vranje takođe osuđuju i reagovanje okoline na događaj, kao i senzacionalizam prisutan u medijima koji traže krivicu u devojci čak i kada je brutalno ubijena.
Pozivamo sve sugrađane, ali i medije i predstavnike institucija da uoče jednu važnu činjenicu, da je u pitanju FEMICID, i da je jedan ženski život brutalno oduzet. To što je devojka “bila čuvena po lepoti”, isticanje da je ovo “zločin iz strasti”, kao i nagađanja da li je ili nije bila u partnerskom odnosu sa ubicom nikako nisu, niti ikada smeju biti isticani u kontekstu ovog brutalnog čina i ne smeju biti isticani kao povod ili opravdanje bilo kakvog nasilja prema devojkama. Tražimo direktnu odgovornost nadležnih institucija - kažu iz Odbora.
Podsetimo, 27-godišnjakinja iz Vranja je ubijena u subotu, 20. februara u kafiću na pumpi u blizini glavne autobuske stanice, a 47-godišnjak koji je osumnjičen za njeno ubistvo trećeg dana potere izvršio samoubistvo tokom akcije hapšenja.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.