Odbor za ljudska prava Vranje: Ženama sa invaliditetom se uskraćuju informacije o reproduktivnim pravima
Da se žene invaliditetom susreću sa nizom barijera pokušavajaću da ostvare svoja seksualna prava i očuvaju reproduktivno zdravlje, od arhitektonski nepristupačnih zdravstvenih ustanova, preko nepristupačnosti informacija, do ukorenjenih stereotipa o invalidnosti, ocenjuju iz vranjskog Odbora za ljudska prava i kažu da u Vranju živi oko 2.500 osoba sa različitim oblicima invaliditeta.
Na debati koja je održana juče u Vranju, učesnice su razgovarale o preprekama sa kojima se žene sa invaliditetom susreću, a kako su istakle, tim ženama se konstantno uskraćuju informacije o seksualnosti, seksualnom zdravlju i reproduktivnim pravima, a i zdravstvene ustanove ostaju nepristupačne, iako nekoliko međunarodnih instrumenata o ljudskim pravima obavezuje državu da preduzme korake za promociju seksualnih i reproduktivnih prava žena sa invaliditetom.
Predstavnice žena sa invaliditetom su istakle problem nekoršćenja postojećeg hidrauličnog stola za ginekološke preglede žena sa invaliditetom, koji se u uslovima korona virusa nalazi u crvenoj zoni. Na debati je rečeno da po proceni u Vranju živi oko 2.500 osoba sa različitim oblicima invaliditeta, a da žene čine 90% članova Udruženja obolelih od multiple skleroze - kažu iz Odbora.
Dodaju da je dogovoreno da se Ministarstvu zdravlja dostavi zahtev za brže montiranje lifta namenjenog osobama sa invaliditetom u krugu Zdravstvenog centra Vranje, a da se razgovaralo i o nepristupačnosti drugih institucija u gradu i o reševanju tih prepreka u narednom periodu.
Vremenski rok nije preciziran zbog specifičnosti pojedinih zgrada i prolongiranja pojedinih projekata kao posledice pandemije kovida. Ohrabruje spremnost prisutnih donosioca odluka na preduzimanju konkretnih mera za rešavanje iznetih problema i prepreka, što potvrđuje i najavljeno potpisivanje Protokola sa udruženjima i Zdravstvenim centrom Vranje za organizovani bezbedni ginekološki pregled i pregled dojke žena u uslovima korona virusa, kao i spremnost užeg rukovodstva grada Vranja na poboljšanju usluge “Pomoć u kući” na zahtev osoba sa invaliditetom - dodaju iz Odbora.
Debati je prethodio film o reproduktivnom zdravlju žena sa invaliditetom i poteškoćama sa kojima se one susreću u Vranju prilikom ostvarivanja osnovnog ljudskog prava - na zdravlje.
Film je realizovan u saradnji sa Organizacijom za podršku ženama sa invaliditetom iz Vojvodine i Udruženjem obolelih od multiple skleroze u Vranju i deo je projekta “Izgradnja kapaciteta žena sa invaliditetom za zagovaranje njihovih seksualnih i reproduktivnih prava” koji organizacija iz Vojvodine realizuje uz podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija UNFPA.
Cilj projekta je, kažu iz Odbora, da se poveća kapacitet za pružanje usluga seksualnog i reproduktivnog zdravlja ženama sa invaliditetom jer je unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja ključ ostvarivanja održivog razvoja, zdravlja i blagostanja.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.