Oglas za izbor članova LAF u junu
Konkurs za izbor novih članova Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) u Nišu trebalo bi da se pojavi u junu, kaže Pavle Dimitrijević, izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).
Institucionalna borba protiv korupcije na lokalnom niovu u Nišu, praktično, još je na početku. Komisija za imenovanje članova Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF), koju čine po dva predstavnika nezavisnih medija u Nišu i nevladinih organizacija, kao i predstavnik Agencije za borbu protiv korupcije, završava definisanje kriterijuma i pirprema oglas za izbor novi članova LAF-a u Nišu, kaže Dimitrijević
- Komisija je do sada imala dva sastanka i očekuje se da će taj posao biti gotov tokom juna kada ćemo imati javni poziv za građane i institucije da predlože kandidate za LAF – kaže Dimitrijević.
Niš bio među prvim gradovima koji su usvojili lokalni plan za borbu protiv korupcije sa antikorupcijskim merama i oformio Lokalni antikorupcijski forum.
Međutim, kada je niški LAF pozvao tužilaštvo i MUP da sprovedu istragu povodom nalaza revizora DRI o kontroli trošenja novca iz gradskog budžeta, tadašnji gradonačelnik Niša, Miloš Simonović je doveo u pitanje kredibilitet ovog gradskog tela, rekavši da “LAF ne postoji”.
Izvršni direktor BIRODI u studiju Južnih vesti Usledila je “borba” za LAF, pa i svojevrstan bojkot konkursa koji je tadašnja vlast raspisala. Ipak, BIRODI je sa novim gradonačelnikom, kaže Dimitrijević, uspeo da “nađe način kako da se proceduralno osnuje komisija za imenovanje članova LAF-a”.
Lokalni antikorupcijski forumi za sada postoje u Zrenjaninu, Kragujevcu, Požegi, a BIRODI očekuje da budu supostvaljeni uskoro i u Bujanovcu, Vranju, Medveđi, Lebanu, Ubu, Boru i Kovačici.
O nadležnostima lokalnih antikorupcijskih foruma, ali i šta su “planovi integriteta” i da li će i kako oni pomoći borbe protiv korupcije u Srbiji, pogledajte u emisiji “15 minuta”.
Zaštita uzbunjivača javnosti
Komentarišući slučaj Valentine Krstić, službenice niškog KP doma, koja je upozorila javnost na slučajeve korupcije u toj ustanovi, Dimtirijević kaže da će “zakon o zaštiti uzbunjivača inicijalno pomoći borbu protiv korupcije.”
- Ono što je, međutim, važno za sve zakone ove zemlje, pa i za ovaj je to da zaista počnu da se primenjuju. Naš zadatak će biti da odredbe zakona približimo građanima i objasnimo im da prijaviti korupciju i nepravilnosti ne znači kraj sveta i sigurnu odmazdu. Mi, kao društvo i institucije sa svoje strane moramo da se izborimo da ljudima objasnimo da se isplati prijaviti korupciju, jer je ona pogubna za sve nas – kaže izvršni direktor BIRODI.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.