Oko 6.000 radnika u Nišu prijavilo neisplaćene zarade
Bivši radnici nekadašnjih društvenih preduzeća iz Niša, koji potražuju neisplaćene plate, do danas su mogli da prijave koliko im se tačno duguje. Kako kažu u Centru za socijalni rad, evidentirano oko 6.200 radnika.
Direktor Centra za socijalni rad Zoran Jović kaže da je samo u toku jučerašnjeg dana dugovanja prijavilo 1.190 radnika.
Jutros smo počeli sa cifrom od 5.237 prijavljenih, tako da je neka procena da će na kraju biti negde oko 6.200 prijavljenih radnika - kaže Jović.
Iako je prethodnih dana bilo velikih gužvi za evidentiranje, neki od radnika koje smo zatekli u redu kažu da nisu optimistični i da se pitaju da li uopšte vredi ovo ponovno prijavljivanje. Radnici ne veruju da će im biti isplaćen ceo dug; foto: B. J.
Traže nam samo koliko nam plata duguju, a gde su tu kamate? I ne verujem da će nam sve biti isplaćeno nego samo ta jednokratna pomoć koju pominju - kaže jedan od radnika.
Podsetimo, Grad Niš je sa nadležnim ministarstvima dogovorio da se počne da evidentiranjem potraživanja radnika, ali samo onih čija su preduzeća aktivna, kao i isplaćivanje jednokratne pomoći.
Ako uradimo brzo evidenciju i analizu i predočimo rezultate Ministarstvu finansija onda ne postoji nijedan objektivni problem da se ne odredi neki rok isplate te prve tranše, zavisno od toliko koliko država ima para - rekao je pre nekoliko dana gradonačelnik Niša Zoran Perišić.
Vulin: Gledamo da pomognemo radnicima
Ministar rada i socijalne politike Aleksandar Vulin najavio je da se "ide u pravcu" da se pomogne radnicima bivših niških kolektiva, koji su na spiskovima za neisplaćene zarade, a koji su dobili sudske sporove.
Istakao je da ne želi da se izjašnjava o konkretnim modalitetima, već da će o tome više govoriti Ministarstvo finansija.
Bilo bi dobro da je to problem samo jednog grada, ali, nažalost nije, to je problem decenijskog zapuštanja radnika u Srbiji i decenijskog nemara. Naravno da ćemo učiniti sve, kao što ste videli, ali ne istrčavamo sa izjavama i ne govorimo ono što ne možemo da uradimo - rekao je Vulin.
Inače, potraživanja radnika propalih državnih firmi u Nišu bila su evidentirana i 2011. godine. Predstavnici gradske vlasti istakli su nedavno da je reč o neadekvatnim podacima, koji su u međuvremenu zastareli, a kao najveći problem istakli su što se ne zna za svakog radnika posebno koliko mu se duguje i za koji period.
Komentari
Poslednji komentari
K
02:04 // 19. 3. 2016.
Interesuje me da li su radili,proizveli nešto i ostali neisplaćeni ili bili fiktivno u propalim firmama ? Objektivnom se odgovoru nadam...
naivko niski
09:50 // 19. 3. 2016.
Fiktivno sam radio u opstini, parking servisu, toplani,nis stanu, ....a mozda i u onim firmama koje drzava donira sa po 9000e....
Nenad
00:54 // 19. 3. 2016.
Nemate za svoj narod,a za strance imate po 9000 evra za Leoni,Juru,Beneton itd.Dajte ljudima iz fonda koji ste popunili smanjivanjem nasih plata i penzija.
nišlijama ništa
09:25 // 19. 3. 2016.
a beograđanima 150 uglavnom nepotrebnih agencija za zbrinjavanje
stres
22:25 // 18. 3. 2016.
Bruka i sramota,šta se radi ovom napaćenom narodu
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.