Oldtajmerima od Sidneja preko Niša do Londona

reli sidnej london 4
Vozači u maratonskom reliju putuju 16.000 kilometara za mesec dana.

Niš je jedna od stanica maratonskog relija od 16.000 kilometara od Sidneja do Londona, na kom se nadmeću vozači i suvozači dvadesetak automobila iz Australije, Švedske, Velsa, Engleske, Škotske, Češke i Belgije.

Ekipe jednog od najdužih reli takmičenja „Transworld Historical Rallying“, koje su na ovu avanturu 12. aprila iz Australije pošle automobilima proizvedenim od šezdesetih do osamdesetih godina prošlog veka, našle su se na sredini treće deonice od Ankare do Rijeke.

Neki su trku završili već u Australiji, tako da nisu ni bili na letu od Perta do Ankare.

– Iz Sidneja je pošlo 38 oldtimera. Međutim, zbog manjih saobraćajnih nezgoda ili porodičnih problema, neki učesnici su odustali, pa smo ovde stigli sa 21 oldtajmerom – kaže Stiv Wotson iz Australije čijem su timu za organizaciju ovog događaja bile potrebne 3 godine.

Deo tog vremena utrošio je da pronađe hotele na 52 lokacije koji u određeno vreme mogu da prime toliko vozila i posada.

ss 1
Sendi Dalgarno (66) iz Škotske, najstariji vozač takmičenja, vozi svoj treći reli.

„Ford mustang“, „ford escort“, „ford falcon“, „porsche 911“, „datsun 240Z“ i „volvo“ iz 1968. godine neki su od takmičarskih automobila koji su jutros odvezeni sa parkinga hotela „Tami“ ka Beogradu.

Vozila su uglavnom potpuno rekonstruisana da bi uopšte mogla da „podnesu“ ovakve uslove vožnje i, umesto regularnih, imaju rezervoare za 120 litara goriva, što je dovoljno za oko 800 do 900 kilometara puta.

Cenu automobila prevashodno, kažu vozači, određuje njegova istorijska vrednost.

– Ovaj ford je prestao da se proizvodi 1972. godine, ali su kompaniji preostali delovi, pa je auto koji sad vozim jedan od 3 koja su proizvedena 1995. godine za reli London – Meksiko. Kada bi bio na prodaju, koštao bi oko 150.000 dolara, ali nije, niti će biti – kaže najstariji vozač Sendi Dalgarno (66) koji reli vozi 3. put.

Uz opasku da godine uopšte nisu bitne, nalazi se pri vrhu liste učesnika i sebi ostavlja mogućnosti da bude i ukupni pobednik, odnosno da ima najbolji zbir vremena za svaku etapu. Zbog pauze na benzinskoj pumpi, za sada zaostaje za trećim mestom, ali kaže da nije sve gotovo.

– Nikad se ne zna! Možda ću obradovati suprugu, decu i unučad kod kuće. Oni prate moje kretanje uživo preko interneta i navijaju. Vozim do 100 kilometara na sat – kaže ovaj vozač.

reli sidnej london 11
Mehaničar Mark Farli putuje 16.000 ka svojoj kući u Engleskoj.
Ističe da uspeh vozača i suvozača, koji je navigator, umnogome zavisi od tehničke podrške. Jedan od njenih članova je mehaničar iz Engleske Mark Farli koji je pred polazak proverio kočnice na „poršeu“ iz sedamdesetih.

To je, pričaju vozači, neophodno svakog dana, a zamena guma na nekim vozilima – na svakih pet. 

– Moj zadatak je da proveravam u kakvom je stanju auto i rešavam problem, uglavnom ovako na stanicama, a po potrebi i na terenu – kaže Farli.

Na reliju gde se, zavisno od puta i automobila, vozi od 60 do 190 kilometara na sat, ima i onih kojima je ovo prvo učešće.

Avion reli
U avion je ukrcan 21 od 38 automobila koji su započeli trku (foto: FB strana relija)

– Sve mi je bilo teško, od samog početka, jer je ovo moj prvi reli. S obzirom na to, nisam loše prošao. U jednoj etapi sam bio na 5. mestu – kaže vozač kompletno rekonstruisanog „datsuna“ iz 1972. godine Ondrej Coufal (34) iz Češke.

Najmanje iskusnima problem predstavlja to što u svakoj državi moraju da poštuju njen zakon o saobraćaju, tako da negde voze levom, a negde desnom stranom puta i prilagođavaju se različitim ograničenjima brzine. Naredni veliki izazov biće staza etape od 32 kilometra sa čak 1.000 krivina koja ih očekuje u Bosni i Hercegovini.

leg3
Reli od Sidneja do Londona pod sloganom „The Big One“

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Umete li vi i da najavite neki događaj ili ga samo objavite kad prođe???? Možda je neko hteo i da pogleda ovaj spektakl?!?!?!?!?

  2. Ja ne verujem da niko ne objavi u medijima. Da se ovo desilo u BgD-u bilo bi na svim vestima.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.