Ombudsmani traže humanije uslove za izbeglice
Nakon što su zajedno posetili prihvatne centre u graničnom području Makedonije i Srbije i put kojim pešice kroz blato i livade idu izbeglice, ombudsmani ove dve zemlje zatražili su od svojih vlada humanije uslove za ljude koji beže od rata.
Staza vodi kroz blato i livade; foto: ombudsman.rsKako je rekao srpski ombudsman Saša Janković, neke od scena koje su on i njegov kolega Idžet Memeti videli su "ispod prihvatljive granice humanosti".
Sa stanovišta čovečnosti, nema opravdanja za to da neko u 21. veku preko blata i smeća gura invlidska kolica, da bi prešao srpsko-makedonsku granicu na neobeleženom graničnom prelazu, iako se regularni granični prelaz nalazi samo stotinak metar dalje - kaže Janković.
Problem je što izbeglice koje iz Đevđelije vozom stižu do prihvatnog centra u Tabanovcu u Makedoniji, put do predprihvatnog centra u Miratovcu u Srbiji nastavljaju pešice preko puta posutog šljunkom i njiva, a volonteri svedoče o tome da tamo stižu mokrih nogu, često i sa promrzlinama.
Iz Miratovca, gde dobiju lekarsku pomoć i okrepe se obrokom i pićem, organizovano autobusima nastavljaju do prihvatnog centra u Preševu gde se odvija registraciona procedura kada izbeglice izražavaju nameru za azil, što im omogućava boravak u zemlji od 72 sata.
U Preševo iz Miratovca stižu autobusom; foto: ombudsman.rsOdatle najčešće autobusima sami plaćaju prevoz do Šida gde po njh dolaze vozovi koji idu do centra u Slavonskom Brodu u Hrvatskoj.
Memeti je predložio da poput Hrvatske i Srbije, dogovor postignu i Makedonija i Srbija i time izbeglicama omoguće prevoz vozom od Đevđelije direktno do Preševa. Ovo bi ubrzalo proceduru registracije i sprečilo da izbeglice u centrima na hladnoći čekaju satima, a kada naiđu gužve - i danima.
Oba ombudsmana skrenula su pažnju svojim valadama da time što dozvoljavaju prolaz samo izbeglicama iz Avganistana, Iraka i Sirije, a ne svima koji izraze nameru za azil, krše međunarodno pravo.
U poslednjih 48 sati u Srbiju je iz Makedonije ušlo oko 8.000 ljudi, dok iz Bugarske u Srbiju kroz Dimitrovgrad prolazi nekoliko stotina izbeglica dnevno.
Od početka ove godine, u Srbiji je, prema podacima UNHCR-a, registrovano nešto više od pola miliona izbeglica.
Komentari
Poslednji komentari
Cobi
17:36 // 8. 12. 2015.
Nek uvažena gospoda pogledaju uslove u Hrvatskoj,Sloveniji,Mađarskoj i još nekom zemljama,pa više neće blatiti Srbiju.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.